Představitelé NATO a Ruské federace se navzájem obviňují z vojenské podpory svých spojenců na Ukrajině.

Podle ruského preziednta Vladimira Putina na východě Ukrajiny bojují po boku vládních vojáků také cizinecké legie v zájmu Severoatlantické aliance. Legie mají podle něj jediný cíl - zastavit Rusko. Putin rovněž otevřeně vyzval ukrajinské brance k dezerci do Ruska.

"Kdo bojuje? Jsou tam oficiální divize ozbrojených sil, ale ve větším počtu pak takzvané dobrovolnické nacionalistické prapory. To však není armáda, je to cizinecká legie. V tomto případě je to cizinecká legie NATO," prohlásil Putin v Petrohradě v diskusi se studenty.

Cílem této "legie" není ochrana ukrajinských národních zájmů, řekl Putin. "Mají úplně jiné záměry, které jsou spojené s dosažením geopolitického cíle zadržování Ruska. A to absolutně neodpovídá národním zájmům ukrajinského lidu," řekl šéf Kremlu.

Putin v besedě se studenty také otevřeně vyzval mladé Ukrajince k dezerci. Doba dočasného pobytu ukrajinských občanů na ruském území se podle prezidenta může prodloužit. "Mimochodem mnozí lidé se tak snaží vyhnout mobilizaci, míří k nám, aby tu nějakou dobu přečkali. A dělají dobře, protože je tam prostě posílají (na frontu) jako potravu pro kanony, do deště kulek," prohlásil Putin.

Ukrajinský parlament schválil čtyři mobilizační vlny, dekret o poslední z nich podepsal prezident Petro Porošenko v polovině ledna. Oznámil přitom, že další dvě mobilizační vlny lze očekávat v dubnu a v červnu. Celkem může být letos podle prezidenta na Ukrajině do zbraně povoláno v případě potřeby až 104 000 lidí.

Stoltenberg: Z cizinců na Ukrajině bojují jen Rusové

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg během prohlášení v Bruselu Putinova obvinění o legiích NATO popřel s tím, že jediné cizí síly, které se v oblasti zapojily do konfliktu, jsou síly ruské. Moskvu vyzval k okamžitému ukončení pomoci separatistům, které podporuje svými vojáky a dodávkami velkého množství těžkých zbraní a pomáhá jim i s výcvikem.

"V posledních týdnech Rusko dodalo stovky kusů moderní techniky včetně raketových systémů, těžkého dělostřelectva, tanků, obrněných transportérů a systémů pro vedení elektronického boje," uvedl Stoltenberg.

S novináři hovořil po jednání Komise NATO-Ukrajina, která byla svolána na žádost ukrajinské strany poté, co v sobotu útok na město Mariupol zabil třicet civilistů a okolo stovky lidí zranil. Generální tajemník útok odsoudil jako neoprávněný a nepřijatelný a zdůraznil, že se střílelo z území ovládaného separatisty, kteří se těší ruské podpoře. Akce separatistů jsou podle něj v přímém rozporu s dohodami z Minsku. Moskva by měla podle něj respektovat své mezinárodní závazky a přestat Ukrajinu destabilizovat.  

Související