Třístranná kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska a donbaských separatistů je optimální platformou pro řešení krize na východě Ukrajiny. Shodli se na tom ve středu v telefonickém rozhovoru německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a nejvyšší ukrajinský politický představitel Petro Porošenko.

Úkolem této skupiny, po jejímž svolání už řadu týdnů marně volá Evropská unie i Kyjev, by měla být realizace minských dohod o zastavení palby, výměně zajatců a stažení těžké výzbroje. "Pod minským ujednáním je i podpis Ruska," zdůraznili v telefonickém rozhovoru Merkelová, Hollande a Porošenko.

Ukrajinu v kontaktní skupině zastupuje exprezident Leonid Kučma, Rusko velvyslanec v Kyjevě Michail Zurabov a doněcké a luhanské povstalce jejich zmocněnci Vladislav Dějněgo a Denis Pušilin. Jednání zprostředkuje zástupkyně Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Heidi Tagliaviniová.

Vzbouřenci v Doněcku ale už minská ujednání neuznávají, napsala ve středu agentura Interfax. Podle prohlášení doněckého "ministerstva obrany" už ztratila opodstatnění. "V té podobě, v jaké byly minské dohody podepsány, už nejsou funkční," řekl ve středu novinářům mluvčí ministerstva Eduard Basurin. Možná se prý objeví jiný formát jednání.

Skeptický je i vůdce doněckých radikálů Alexandr Zacharčenko. "Pokračování rozhovorů kontaktní skupiny nemá smysl. Chybu jsme už jednou udělali, podruhé se nestane," prohlásil.

Související