Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov ve čtvrtek varoval, aby nová studená válka, která vypukla ve vztazích mezi Západem a Ruskem kvůli ukrajinské krizi, nepřerostla ve válku "horkou". Amerika podle Gorbačova "zabloudila v džungli" a je prý s to riskovat skutečnou válku.

"Nyní lze z Ameriky, z Evropské unie slyšet jen o sankcích proti Rusku. Cožpak úplně ztratily hlavu? Amerika vůbec zabloudila v džungli a nás tam tahá taky," řekl Gorbačov agentuře Interfax. "Pokud nazveme věci pravými jmény, pak (Amerika) nás už zatáhla do nové studené války (...)," dodal.

"Ale kam nás to všechny zavede? Studená válka už otevřeně zuří. Co bude dál? Bohužel, už nemohu s jistotou říci, že studená válka nepovede k horké. Obávám se, že to (Američané) mohou risknout," varoval první a poslední prezident Sovětského svazu. "Situace je vyhrocená, nesmí se zjednodušovat - mezi politiky panují příliš velké rozpory a, bohužel, se nezmenšují, ale rostou."

Gorbačov, který svého času patřil ke kritikům režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, loni podpořil anexi Krymu jako napravení někdejší chyby sovětského vedení, které poloostrov administrativně předalo Ukrajině. Připojení Krymu k Rusku podle něj také odpovídalo přání obyvatel. Současně bývalý prezident odsoudil počínání Západu, který v reakci na anexi uvalil na Rusko sankce.

Ještě dříve, na počátku loňského roku, vybízel Gorbačov prezidenty Putina a Baracka Obamu, aby svolali jednání o situaci na Ukrajině a předešli tak vypuknutí konfliktu a jeho rozšíření. Varoval také před vměšováním Ruska do ukrajinských záležitostí, protože by mohlo vyvolat "neuhasitelný požár" na celém světě.

Situace se ale mezitím rychle vyhrotila a vedla k únorovému pádu režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče pod tlakem prozápadních demonstrací v Kyjevě, březnové anexi Krymu a dubnovému vypuknutí proruského povstání na východě Ukrajiny, kde si boje mezi povstalci a vládními silami vyžádaly na 5000 obětí.

Související