Před pátečnými demonstracemi proti vídeňskému plesu nacionalisticky orientované Svobodné straně Rakouska (FPÖ) rakouská policie zadržela šest ozbrojených osob z českého autobusu. Vídeňská policie o tom informovala na svém twitterovém účtu a píše o tom také server listu Kurier.

Podle policie dosud bylo v souvislosti s plesem zadrženo dohromady 35 osob. Zraněni byli nejméně dva lidé včetně policisty, kterého ohlušil dělbuch.

Ples, který ve vídeňském zámku Hofburg od roku 2013 každoročně pořádají Svobodní, pravidelně láká levicové a anarchistické demonstranty a aktivisty bojující proti radikální pravici.

Osoby z českého zájezdového autobusu byly zadrženy na dálnici A4 východně od Vídně. Podle vídeňské policie byli zatčení "těžce" ozbrojeni. Na přiložené fotografii je vidět vystřelovací nůž i takzvané boxery.

Kvůli akademickému plesu je v pohotovosti 2 a půl policistů. Kvůli bálu bylo nahlášeno 14 protestů, kterých se podle policejních odhadů účastní asi 5 tisíc demonstrantů.

V centru rakouské metropole zpočátku protestní akce probíhaly v klidu. Postupně ale přibývalo násilností a výtržností. V Muzejní ulici se odehrály potyčky mezi zhruba třicítkou demonstrantů a policií a policie u Muzejní čtvrti zaujala pozice i s vodními děly. Jinde protestující odpalovali dělbuchy a házeli láhve nebo blokovali taxíky převážející plesové hosty. Před Přírodohistorickým muzeem někdo zapálil dýmovnici.

Část vídeňského centra bylo uzavřeno. Dopravní omezení dopadlo i na tramvaje a městské autobusy.

Po loňských protestech, které ples doprovázely, vypadalo centrum rakouské metropole podle portálu krone.at jako bojiště. Zničeno bylo jedenáct policejních aut a bezpočet výloh, škody tehdy činily 500 tisíc eur (14 milionů korun). Zraněno bylo několik lidí.

Související