V běloruském hlavním městě Minsku po více než čtyřech hodinách skončilo bez výsledku další kolo jednání znepřátelených stran o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny. Zástupce Kyjeva, bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, proruské separatisty obvinil z toho, že odmítají diskutovat o plánech na příměří. Ukrajinská armáda v sobotu připustila poměrně těžké ztráty a i problémy s udržením strategicky důležitého města Debalceve. Ve městě v sobotu zahynulo 12 civilistů, podle náčelníka místní policie vinou palby povstalců.

Podle Kučmy, kterého citovala agentura Interfax, si dva přítomní zástupci povstalců kladli ultimáta a odmítli "diskutovat o opatřeních vedoucích k rychlému uzavření příměří a stažení těžkých zbraní". Zástupce Kyjeva rovněž zkritizoval dva hlavní vůdce separatistů, kteří podepsali loni v září dohody v Minsku, že se na dnešní schůzku "kontaktní skupiny" nedostavili.

O narůstajícím násilí na východě Ukrajiny spolu dnes telefonicky hovořili německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a ruský prezident Vladimir Putin. Oznámil to ve svém prohlášení Kreml. Během konverzace prý zazněla naděje, že hlavním tématem probíhajících jednání v Minsku bude příměří.

Nejméně 15 ukrajinských vojáků padlo a další tři desítky utrpěly zranění během uplynulých 24 hodin v bojích s proruskými separatisty, oznámil v sobotu ukrajinský ministr obrany.

Stepan Poltorak také připustil, že Debalceve, ležící mezi hlavními povstaleckými baštami Doněckem a Luhanskem a představující i důležitou železniční křižovatku na cestě z Ruska, "částečně" ovládli povstalci.

Rebelům se podle jednoho z povstaleckých velitelů Eduarda Basurina prý podařilo v Debalcevu obklíčit ukrajinské jednotky o síle asi 8000 mužů.

Některá ukrajinská média už přirovnávají situaci k srpnové porážce obklíčených ukrajinských sil u Ilovajska.

Armádní mluvčí Andrij Lysenko na následné tiskové konferenci varoval, že hrozí i povstalecký útok na další významné město, přístav Mariupol na březích Azovského moře, který leží na pozemní cestě z Ruska na anektovaný Krym.

Jednání v Minsku začala v sobotu  odpoledne. Zúčastnili se ho bývalý ukrajinský prezident Kučma, vyjednávači doněckých a luhanských separatistů Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo, zvláštní představitelka OBSE Heidi Tagliaviniová a ruský velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov. Následně účastníci schůzky z místa jejího konání odjeli každý v jiném automobilu, aniž by výsledek rozhovorů nějak komentovali.

V předvečer jednání povstalci pohrozili, že pokud u vyjednávacího stolu nedosáhnou dohody, rozšíří svou ofenzívu s cílem dosáhnout "úplného osvobození" Doněcké a Luhanské oblasti, které z velké části dosud kontroluje Kyjev.

Konflikt v Donbasu na východě Ukrajiny si od dubna vyžádal více než 5100 životů.

Související