Norskou vládu čeká soudní bitva kvůli pokusu vystěhovat z bezpečnostních důvodů radikálního muslimského duchovního mullu Krekara z Osla do odlehlé vesnice s pouhými 2500 obyvateli. Jestliže se návrh podaří prosadit, ve vesnici Kyrksæterøra ležící téměř 500 kilometrů od norské metropole bude brzy žít jeden z nejznámějších norských islamistů, informoval britský deník The Daily Telegraph.

Mulla Krekar byl kdysi vůdcem irácké radikální skupiny Ansar al-Islam, která byla napojená na teroristickou síť al-Káida a na podzim vyjádřila podporu Islámskému státu. Nejvyšší norský soud ho označil za hrozbu národní bezpečnosti, země ho ale nemůže vyhostit, protože by mu v rodném Iráku hrozil trest smrti.

Norská vláda proto přišla s jiným nápadem, jak problém vyřešit. Navrhla Krekarovo přestěhování do odlehlé vesnice. Doufá, že tam by mohl napáchat méně škody. Muslimský duchovní se ale proti rozhodnutí odvolal s tím, že jde o porušení jeho lidských práv. Páteční soudní jednání nedospělo k žádnému výsledku, tak se bude soud případem zabývat znovu v pondělí.

Kabinet by chtěl, aby mulla Krekar žil v oblasti, kde to má do prvního většího města Trondheimu přes 110 kilometrů a kde není žádná mešita.

Irácký Kurd Krekar přijel do Norska v roce 1991 a byl mu udělen status uprchlíka. Později několikrát navštívil Irák, kde v roce 2001 založil kurdskou organizaci Ansar al-Islam. Ta je od roku 2004 na americkém seznamu teroristických organizací a je podezřelá z organizování sebevražedných atentátů proti koaličním vojákům v Iráku.

Duchovní, který se nachází i na teroristickém seznamu OSN, byl teprve nedávno propuštěn z vězení, kde si odpykával téměř tříletý trest za opakované výhrůžky smrtí norským politikům.

Podle vládního plánu by měl být umístěn do hostelu pro žadatele o azyl a třikrát týdně by se měl hlásit na místní policejní stanici. Jak Krekar uvedl, toto rozhodnutí by ho oddělilo od jeho ženy a čtyř dětí, kteří žijí v Oslu. Jeho právníci argumentují tím, že by šlo o porušení norské ústavy.

Související