Radikální hnutí Islámský stát zveřejnilo videozáznam, který údajně zachycuje zabití japonského rukojmího Kendžiho Gotoa. Uvedla to v sobotu večer americká monitorovací služba SITE. Japonský premiér Šinzó Abe údajné usmrcení Gotoa odsoudil. Slíbil, že bude spolupracovat s jinými státy, aby osoby zodpovědné za tento čin předvedl před spravedlnost.

"Policie se domnívá, že na videu je skutečně zachycen Kendži Goto. Video je s vysokou mírou pravděpodobnosti autentické," řekl japonský ministr obrany Gen Nakatami.

Na záznamu je vidět muž se zahalenou hlavou stojící nad Gotoem s nožem u jeho krku. Následně záběry ukazují tělo, na kterém je položena hlava.

"Kvůli vašemu lehkovážnému rozhodnutí zúčastnit se války, kterou nelze vyhrát, neusmrtí tento nůž pouze Kendžiho, ale bude pokračovat a způsobí masakr kdekoli, kde budou nalezeni vaši lidé. Nechť začne japonský zlý sen," pronesl podle Reuters muž s nožem v projevu určeném japonskému premiérovi.

Sedmačtyřicetiletý japonský novinář a dokumentarista Goto odjel do Sýrie loni v říjnu. Údajně se chtěl pokusit vyjednat propuštění Haruny Jukawy, dalšího Japonce drženého islamisty.

Radikálové za ně chtěli 200 milionů dolarů, které měly být vyplaceny do pátku 23. ledna. Před týdnem se objevilo video, na němž Goto drží snímek mrtvého Jukawy a viní z kolegovy smrti japonského premiéra Šinzóa Abeho.

Japonsko: Budeme usilovat o spravedlnost

"Jsem silně rozhořčen tímto nelidským a odporným teroristickým činem," sdělil podle agentury Reuters Abe novinářům se zasmušilým výrazem ve tváři. "Japonsko bude spolu s mezinárodním společenstvím usilovat o to, aby osoby zodpovědné za tento zločin předvedlo před spravedlnost," sdělil premiér. Terorismu se Japonsko nikdy nepoddá, zopakoval také Abe.

"Obludný zločin" teroristů v prohlášení odsoudil americký prezident Barack Obama. Oznámil to v sobotu Bílý dům. "Spojené státy odsuzují tento hyenismus. Jako součást široké koalice spojenců a partnerů budou USA podnikat další rozhodné akce k oslabení a definitivnímu zničení Islámského státu," uvedl prezident.

Tvrdými slovy odsoudil vraždu japonského novináře i britský premiér David Cameron a francouzský prezident François Hollande.

Japonsko udělalo vše, co bylo možné

Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida prohlásil, že Japonsko učinilo ve spolupráci s Jordánskem vše možné pro záchranu Kendžiho Gotoa. "Využili jsme všechny dostupné možnosti pro záchranu jeho života," řekl ministr.

Pravděpodobnou smrt japonského žurnalisty v sobotu v New Yorku důrazně odsoudil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Smrt Gotoa označil za barbarskou vraždu, která "je připomínkou násilí, jemuž jsou vystaveni obyvatelé Iráku a Sýrie". Generální tajemník vyzval islamisty, aby všechna zadržovaná rukojmí propustili bez jakýchkoli podmínek.

Kromě Japonce islamisté podle všeho nadále zadržují také jordánského armádního pilota. Jordánsko a Japonsko se snažily zajistit jejich propuštění. Japonští činitelé ale podle dřívější dnešní zprávy Reuters připustili, že tyto snahy zůstávají na mrtvém bodě a situace byla vysoce nepředvídatelná.

V sobotu islamisté také poprvé přiznali, že v syrském městě Kobani utrpěli porážku. Informovala o tom agentura AP. Na videozáznamu, který se objevil na internetové stránce stoupenců radikálů, dva bojovníci IS říkají, že hlavním důvodem, proč byli donuceni stáhnout se z města, byly letecké údery spojenců. Americký generálporučík James Terry později potvrdil, že města se opětovně zmocnily kurdské pozemní jednotky, podporované ze vzduchu Spojenými státy a spojenci.

Související