Ve věku 91 let zemřel na rakovinu v pátek v noci Carl Djerassi, uznávaný badatel v chemii, který významně přispěl k vývoji antikoncepční pilulky. Známý byl také jako spisovatel a dramatik.

Djerassi zahájil vědeckou kariéru ve Spojených státech, kde v roce 1938 našel jakožto rakouský Žid útočiště před německými nacisty. Zabýval se výzkumem i výrobou steroidních hormonů a antikoncepčních prostředků.

Právě v roce 1951 se mu podařilo provést syntézu progesteronu, hormonu schopného regulovat menstruační období u žen. Na základě tohoto objevu pak mohli farmakologové vyrobit první antikoncepční pilulku podávanou ústně.

"Carl Djerassi byl především velký vědec. Společně se svými kolegy změnil svět tím, že vytvořil účinnou orální antikoncepci," řekl prezident Stanfordovy univerzity John Hennessy. "Později se stal velkým příznivcem umělců a sám byl dramatik, jehož hry byly zábavné a zároveň vzdělávaly," dodal.

Djerassi se kdysi vyjádřil, že vznik antikoncepční pilulky změnil i jeho život, protože se začal více zajímat o to, jak věda dokáže ovlivnit společnost. Na toto téma vydal i odborný článek a v roce 1970 v dalším svém článku hovořil o možnosti vytvoření antikoncepční pilulky pro muže.

"Jak jsem během psaní těchto článků přemýšlel, došel jsem k názoru, že spíše než věda bude v kontrole porodnosti svou roli hrát politika," napsal.

Když hovořil o svých vědeckých výsledcích, byl velmi skromný. "Ano, jsem hrdý na to, že mě nazývají 'otcem pilulky'. Ale jsem si jistý, že pokud bychom neudělali svou práci, přišel by někdo jiný, kdo by udělal to samé," vyjádřil se v roce 2000 pro The Guardian.

Vědci vyvinuli antikoncepci na dálkové ovládání. Čip brání otěhotnění 16 let - čtěte ZDE

Djerassi se rovněž věnoval psaní románů, básní a dramatických děl. Byl i velkým sběratelem umění i jeho donátorem. Narodil se v roce 1923 bulharskému otci a rakouské matce.

Související