Americký prezident Barack Obama ohledně krize v Řecku prohlásil, že nelze dál požadovat příliš od zemí, které jsou ve velkém ekonomickém útlumu. Řekl to podle agentury AFP krátce předtím, než řečtí představitelé budou v pondělí vyjednávat s dalšími evropskými partnery o plánu revize splátek řeckých dluhů.

"Není možné pokračovat ve ´ždímání´ zemí, které jsou v plné (ekonomické) depresi. V jistém okamžiku je nutná strategie (hospodářského) růstu, aby bylo možné splatit půjčky," řekl podle agentury AFP nejvyšší představitel USA v rozhovoru pro stanici CNN.

Řecká vláda, kterou po nedávném vítězství v parlamentních volbách ovládla levicová strana Syriza, nemíní pokračovat v nynější formě mezinárodního záchranného programu a splácení svého dluhu.

Splácení současného řeckého dluhu musí být vázáno na schopnost země obnovit hospodářský růst, prohlásil v neděli při jednání v Paříži řecký ministr financí Janis Varufakis. Jeho francouzský protějšek Michel Sapin podpořil vyjednání nové dohody mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli. Konečné dohody by mělo být dosaženo během několika týdnů.

Varufakis má o plánu revize splátek řeckých dluhů dnes v Londýně jednat se svým britským protějškem Georgem Osbornem. Řecký premiér Alexis Tsipras by dnes měl navštívit Kypr. Podobná jednání mají v nejbližších dnech pokračovat v dalších evropských metropolích.

Související