Bývalý ruský tajný agent Alexandr Litviněnko pracoval pro britskou tajnou službu jako placený konzultant za 2000 liber měsíčně (74 000 korun).

Během veřejného vyšetřování případu Litviněnkovy násilné smrti to v pondělí řekla vdova Marina Litviněnková, podle které se její manžel obával o život už na konci minulého století, kdy ještě působil v ruské kontrarozvědce. Z jeho otravy poloniem, k níž došlo v Londýně v roce 2006, je obviňována Moskva, ta to však odmítá.

Litviněnko se své ženě v roce 1998 údajně svěřil, že bude brzy zavražděn nebo zavřen kvůli tomu, že odmítl příkaz, aby zabil jednoho z nejbohatších ruských podnikatelů Borise Berezovského.

Ve stejné době se Litviněnko podle své ženy sešel také s ruským prezidentem Putinem, který tehdy vedl tajnou službu FSB. Putina podle výpovědi Litviněnkové podezříval, že z dob svého dřívějšího působení ve vedení petrohradské radnice měl kontakty na organizovaný zločin.

Britská média mají prý již z dřívějška k dispozici audionahrávku samotného Litviněnka, na které hovoří o svém soukromém vyšetřování Putinových vazeb. Právě tento záznam prý naznačuje, že Litviněnko mohl být zabit proto, že jeho zvědavost se stala ruským představitelům nepohodlnou.

Berezovskij v roce 2000 emigroval do Británie, kde předloni zemřel za nevyjasněných okolností.

Litviněnkova vdova před soudními vyšetřovateli v průběhu veřejného projednávání případu, o které sama požádala s cílem zjistit možnou roli Moskvy ve smrti svého manžela, vypovídala poprvé a odhalila několik dalších veřejnosti dosud neznámých informací.

Předtím než Litviněko požádal o azyl v Británii, jej prý se stejnou žádostí odmítly Spojené státy. "Jsem důstojník KGB a žádám o politický azyl," řekl podle své ženy po příletu na londýnské letiště Heathrow, načež se mu v roce 2001 podařilo britský azyl získat.

V Británii dostával podle ní Litviněnko prvních několik let finanční podporu od Berezovského. Když tento zdroj později vyschl, její manžel začal poskytovat britské tajné službě MI6 placené konzultace v oblasti organizovaného zločinu.

Litviněnko byl předtím, než prchl do Británie, několikrát v ruské vazbě, neboť upozorňoval na údajně nekalé praktiky ruských tajných služeb.

Britské úřady od začátku považují za hlavního podezřelého z vraždy Litviněnka bývalého ruského agenta Andreje  Lugového, důkazy však nepředložily.

 

Související