Životy čtyř až deseti civilistů na východě Ukrajiny si ve středu vyžádalo dělostřelecké ostřelování v Doněcku.

Zasáhlo nemocnici, stomatologickou kliniku a mateřskou školu.

Oznámila to ukrajinská generální prokuratura, která z ostřelování obvinila proruské separatisty. Ti naopak připisují vinu ukrajinským vládním jednotkám.

"Ozbrojenci z teroristické organizace Doněcká lidová republika ve středu okolo 11:00 zasadili těžkým dělostřelectvem masivní úder obytné čtvrti v Doněcku. Pod palbu se dostala městská nemocnice, mateřská škola a také stomatologická klinika. Střepiny z granátů poškodily obytné domy a automobily. Podle předběžných zpráv zahynulo od čtyř do deseti lidí. V současnosti se údaje o obětech upřesňují," ohlásila prokuratura.

Podle zpravodajky BBC dělostřelecký granát zasáhl polikliniku plnou čekajících pacientů. Tlaková vlna po explozi vyrazila všechna okna a sklo pořezalo mnoho lidí.

"Jeden člověk zahynul u kliniky, další dvě těla leží trochu stranou u obytného domu," uvedla reportérka. Další dva lidé prý zahynuli na trolejbusové zastávce. Záchranáři hovořili až o 15 mrtvých, ale přesné údaje dosud nejsou k dispozici.

Zabíjení na Ukrajině ve středu ve Vatikánu odsoudil papež František. Nejvyšší představitel katolické církve při pravidelné generální audienci před 7000 věřícími označil za skandální skutečnost, že na Ukrajině mezi sebou bojují křesťané.

Poukázal přitom na zhoršující se situaci a rostoucí počet obětí mezi civilním obyvatelstvem. V této souvislosti vyzval mezinárodní společenství, aby učinilo více pro návrat k dialogu, který jediný vede k obnovení míru.

Podle OSN neustálé ostřelování a stupňování bojů na východě Ukrajiny přineslo v posledních třech týdnech smrt nejméně 224 civilistům. Celkový počet obětí ozbrojených střetů v oblasti Donbasu od loňského dubna stoupl na 5358 mrtvých.

Podle ranních informací armádních mluvčích přišli během uplynulých 24 hodin o život další dva vojáci a 18 bylo zraněno. Na druhé straně prý bylo zlikvidováno 18 rebelů a 55 zraněno.

Podle Kyjeva vzbouřenci od úterý provedli osm desítek dělostřeleckých a raketometných útoků na pozice armády a na vesnice pod její kontrolou.

Armádní tiskové středisko uvedlo, že tvrdý boj, který trval přibližně čtyři hodiny, se odehrál u města Debalceve v Doněcké oblasti. Rebelové prý zahájili hodinu před středeční půlnocí další pokus o zatlačení vojáků z pozic. Stručná zpráva agentury Ukrinform se nezmiňuje o výsledku tohoto ozbrojeného střetnutí.

Armádní analytik Dmytro Tymčuk nicméně uvedl, že armádní dělostřelectvo na debalcevské frontě za uplynulé tři dny zničilo 16 tanků nepřítele.

Povstalci naopak ohlásili, že ve středu poprvé nasadili do bojů vlastní letectvo: jejich jediný bitevník Su-25, startující z Luhanska, prý zaútočil na armádní kolonu u Debalceve.

Související