Papeže Františka v pátek zavalila kritika zejména z Německa a Británie za jeho údajný souhlas s tělesnými tresty pro děti. Informovala o tom agentura AFP.

"Dobrý otec umí čekat a odpouštět, ale i tvrdě trestat. Není ani slabý, ani laxní, ani sentimentální," prohlásil papež během středeční generální audience ve Vatikánu věnované roli otce v rodině.

Zmínil se také o tom, jak slyšel jednoho otce svěřovat se, že někdy musí trochu uhodit své děti, ale nikdy ne do tváře, aby je neponižoval. "To je krásné, že má smysl pro důstojnost. Musí potrestat, ale dělá to správným způsobem," komentoval to František.

Poznámka, které prošla v Itálii takřka bez povšimnutí, ale vzbudila ostrou kritiku v jiných zemích, zejména v Německu a v Británii.

"Neexistuje žádná rána uštědřená dítěti, která by byla důstojná. V tom musí být jasno. Násilí páchané na dětech je naprosto nepřijatelné," reagovala německá ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová v deníku Die Welt, který vyjde v sobotu.

Sdružení Německá pomoc dětem vyzvalo argentinského papeže, aby co nejdříve svá slova napravil. "Tento papež je mimořádně humánní, ale každý člověk se může mýlit. Svým tvrzením, že je v pořádku udeřit (dítě), pokud se to provede důstojně, je zcela na omylu," uvedla organizace.

Zakladatel britského sdružení k boji proti zneužívání dětí a čerstvý člen papežské komise vyšetřující zneužívání nezletilých Peter Saunders listu Daily Telegraph řekl, že Františkův výrok je "velmi nevhodný".

"Divím se, že ho pronesl, i když se občas dopouští faux pas," řekl Saunders, který je dnes v Římě na prvním plenárním zasedání výboru.

František má podle AFP poměrně konzervativní názor na rodinu a výchovu, která podle něho má kombinovat jemnost a tvrdost. Útočí pravidelně na autoritářské otce, ale i na ty, kteří se ke svým dětem chovají jako kamarádi na stejné úrovni.

Papež naposledy překvapil média v lednu, kdy v souvislosti s teroristickým útokem proti redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo hovořil o hranicích svobody projevu. Tehdy řekl, že by byl s to někoho udeřit, kdyby ošklivě hovořil o jeho matce. Část pozorovatelů jeho výrok přisoudila jeho jihoamerickému temperamentu.

Související