Americký prezident Barack Obama v úterý potvrdil smrt 26leté americké humanitární pracovnice Kayly Muellerové, kterou jako rukojmí drželi extremisté z Islámského státu (IS).

Bílý dům uvedl, že Muellerovi dostali o víkendu vzkaz od věznitelů Kayly, pravdivost informací obsažených ve zprávě pak prokázaly americké tajné služby.

Zatím není jasné, jak Muellerová, která byla unesena v roce 2013, zemřela. Bojovníci z IS před několika dny uvedli, že přišla o život při náletu jordánského letectva v syrském městě Rakka. Jordánsko nicméně tuto informaci zpochybnilo a i američtí činitelé tvrdí, že důkazy, které by potvrdily informace IS o okolnostech smrti Muellerové, neexistují.

Prezident Obama prohlásil, že Spojené státy "vypátrají a poženou k odpovědnosti teroristy, kteří nesou vinu na její smrti". Rodiče Kayly Muellerové v prohlášení uvedli, že jsou "zdrceni". "Zasvětila celý svůj mladý život pomoci těm, kdo potřebují svobodu, spravedlnost a mír," připomněli Muellerovi.

Příbuzní Muellerové rovněž zveřejnili dopis, který Kayla napsala loni na jaře. "Nacházím se na bezpečném místě, jsem naprosto v pořádku + zdravá (dokonce jsem přibrala), zacházejí se mnou s respektem + laskavě," uvedla tehdy mladá humanitární pracovnice.

Muellerová byla unesena předloni v srpnu v syrském Halabu, když odcházela z nemocnice organizace Lékaři bez hranic. Její rodina uvedla, že zástupci IS se na ni obrátili loni v květnu s důkazem, že Kayla žije, a pohrozili jim, že ji zabijí, pokud jim do stanoveného data nezaplatí skoro sedm milionů dolarů (171 milionů korun), uvedla americká televize CNN.

Kromě Kayly Muellerové dosud přišli o život tři další Američané věznění Islámským státem. Novináře Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa, stejně jako humanitárního pracovníka Petera Kassiga džihádisté sťali.

 

Související