Prezident Miloš Zeman ve středu předal jordánskému králi Abdalláhu II. Řád bílého lva. Nejvyšší české státní vyznamenání mu udělil jako podporu v jeho boji s terorismem a takzvaným Islámským státem. Abdalláh II. Zemanovi na oplátku předal nejvyšší jordánské vyznamenání, Řád Husajna bin Alího. Stalo se tak při středečním setkání obou představitelů států v Ammánu, hlavním městě Jordánska.

Zeman při dnešním setkání delegací jordánského krále ocenil za jeho odvahu v boji proti takzvanému Islámskému státu. Již dříve uvedl, že ocenění má být podporou v jeho boji proti terorismu. Poznamenal, že by nemělo zůstat pouze u symbolických gest. Zdůraznil, že zástupci obou zemí dnes podepsali memorandum o bezpečnostní spolupráci. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček již v úterý řekl, že bezpečnostní spolupráce by měla zahrnovat třeba i výměnu informací včetně zpravodajských.

Jordánci se mstí za zabitého pilota. Zničili pětinu zázemí Islámského státu - čtěte ZDE

Zeman během setkání zároveň Abdalláha II. pozval na návštěvu Česka a vyzval ho, aby Jordánsko v Česku otevřelo ambasádu.

Abdalláh II. ve svém projevu poděkoval za podporu. Zdůraznil, že boj proti Islámskému státu není jenom záležitostí Jordánska, ale celého světa.

Abdalláh II. je první hlavou arabského státu, která dostala po vzniku České republiky Řád bílého lva. Na rozdíl od vyznamenání udělených českým občanům, která se po smrti oceněného vrací, zůstane řád dědicům jordánského krále. Abdalláh II. od Zemana obdržel řád civilní skupiny prvního stupně. Král dostal také kord české hradní stráže, který byl speciálně vyroben pro něj. Má mu připomínat jeho předchozí návštěvy na Pražském hradě. Královně Ranje prezidentský pár přivezl náhrdelník a brož z českého granátu.

Prezident je v Jordánsku od pondělka a právě na středu připadlo jeho setkání s Abdalláhem II., se kterým poobědval. Ve stejný den jej čeká také setkání s premiérem Abdalláhem Ansúrem a návštěva hrobky jordánských králů. Poté prezident odletí na návštěvu Spojených arabských emirátů.

Související