Radikálové z Islámského státu (IS) v neděli zveřejnili na internetu video, na němž je podle jejich tvrzení zachyceno stětí skupiny mužů označených za egyptské křesťany nedávno unesené v Libyi. Videozáznam se podle agentury Reuters a dalších médií objevil na webech podporujících Islámský stát.

Islamisté zavraždili 21 Egypťanů, příslušníků křesťanské koptské církve. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí podle zprávy egyptské televize vyhlásil v zemi sedmidenní smutek a oznámil, že svolává krizové zasedání Rady národní obrany. Tu tvoří kromě hlavy státu premiér, ministři obrany a vnitra a nejvyšší armádní představitelé.

V reakci na vraždy bombardovalo v pondělí egyptské letectvo libyjské pozice radikálů.

Sísí v televizním projevu řekl, že si vyhrazuje právo "potrestat zločinné vraždy ve vybranou dobu a přiměřenými prostředky". "Egypt a celý svět nyní vedou urputný boj proti extremistickým skupinám, které vyznávají extremistickou ideologii a sdílejí stejné cíle," uvedl prezident, který rovněž zakázal egyptským občanům cesty do Libye.

Vraždu egyptských koptů odsoudila respektovaná muslimská autorita, káhirská univerzita al-Azhar. Stětí egyptských křesťanů označila za "barbarské". Tato jedna z nejprestižnějších teologických institucí sunnitského islámu už nedávno vyzvala k "zabíjení a ukřižovávání teroristů" z IS.

"Al-Azhar trvá na tom, že takové barbarské činy nemají nic společného s náboženstvím, ať už jakýmkoli," citovala z pondělního prohlášení univerzity agentura AFP. Agentura MENA citovala prohlášení mluvčího koptské církve, který potvrdil smrt 21 egyptských křesťanů zajatých ozbrojenci Islámského státu.

"Vzkaz psaný krví pro vyznavače kříže"

Na záznamu je zachyceno, jak ozbrojenci v černém oblečení nahnali zajatce v oranžových kombinézách, s rukama spoutanýma za zády, na pláž údajně nedaleko Tripolisu. Tam je přinutili pokleknout a uřízli jim hlavu.

Pětiminutový záznam nese titulek "Vzkaz psaný krví pro vyznavače kříže" a na popisku stojí: "Lidé kříže, věrní stoupenci nepřátelské egyptské církve." Jeden z ozbrojenců také pronáší větu "Dobudeme Řím, s Alláhovým svolením", což podle agentury AP potvrzuje domněnku, že se Islámský stát snaží rozšířit oblast svého působení. Libye leží jen 500 kilometrů od Itálie.

Tisíce Egypťanů odjely do sousední Libye hledat práci po povstání ve své vlasti v roce 2011. Nedbali tak na varování své vlády, aby se nevydávali do jedné z nejnebezpečnějších zemí v regionu.

V lednu libyjská odnož IS oznámila, že unesla v Libyi 21 egyptských koptů. Káhira pak potvrdila, že při dvou různých útocích bylo v sousední zemi uneseno 20 egyptských občanů.

Související