Francie a Egypt žádají, aby se situací v Libyi zabývala Rada bezpečnosti OSN. Radikálové z Islámského státu (IS) tam zavraždili 21 egyptských koptů. Egypt a Libye v pondělí bombardovaly pozice IS v Libyi a podle velitele libyjského letectva Sakra Džarušího přišlo 40 až 50 radikálů o život.

Letecký úder se zaměřil na výcvikové prostory a zbrojní sklady radikálů ve východolibyjské Darně.  Kolem poledne byly údajně ve městě znovu slyšet silné výbuchy. SAE nabídly Egyptu všechny své prostředky k boji proti IS.

Francouzský prezident François Hollande se v telefonickém rozhovoru shodl s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím, že situací v Libyi by se měla zabývat RB OSN a měla by navrhnout nová opatření.

Premiér Manuel Valls vyzval k účasti v boji proti IS všechny blízkovýchodní země a jmenoval speciálně Katar a Turecko. V rozhovoru s rozhlasem musel reagovat na dotaz ke Kataru, který je podezírán z financování některých radikálních skupin.

Valls k tomu řekl, že "existují určité pochyby a ty je třeba vyvrátit". "Musíme bojovat v terénu s pomocí svých letadel, ale tu organizaci, o jejíž hrůznosti šířící násilí víme, je třeba také vyčerpat finančně," řekl premiér.

Také Turecko čelí kritice, protože údajně usnadňuje pohyb radikálů do Sýrie přes své území.

IS zavraždil 21 egyptských koptů a v neděli zveřejnil video, které masakr dokumentuje. Egypt v pondělí ráno poslal nad základny a zbrojní sklady IS do Libye svá letadla a náletů se zúčastnilo také libyjské letectvo. Džaruší v egyptské televizi prohlásil, že nepochybuje o tom, že při těchto operacích přišlo o život až 50 radikálů.

Spojené arabské emiráty zareagovaly na novou krizi nabídkou pomoci Egyptu. Jejich ministr zahraničí Abdalláh bin Zajd Nahaján masakr koptů ostře odsoudil. SAE patří k největším přispěvatelům egyptské ekonomice a v ministrově prohlášení nabízejí "všechny své prostředky do služeb Egyptu k vymýcení terorismu".

Také Jordánsko, jemuž IS zavraždil jednoho z pilotů, který se účastnil náletů na IS v Sýrii, vraždu koptů odsoudilo. Mluvčí jordánské vlády v pondělí vyzval ke "sjednocení veškerých sil k vymýcení extremistické a teroristické ideologie" IS. 

Egyptský prezident Sísí také pověřil vládu, aby poskytla rodinám obětí maximální podporu, a nařídil přísné dodržování zákazu cest do Libye. Skupina koptů byla unesena v oblasti Syrty nadvakrát v prosinci a v lednu. Podle zpráv z Egypta to byli dělníci a 13 z nich bylo z vesnice Al-Avúr, jejíž obyvatelé si v zármutku nad smrtí spoluobčanů sypalo prach na hlavu.

Itálie původně Libyi nabídla pomoc v boji proti IS. Premiér Matteo Renzi v reakci na pondělní nálety ale radil k opatrnosti a vojenskou intervenci prozatím vyloučil. "Situace se tam vymyká kontrole, ale čas pro vojenskou intervenci zatím není," sdělil televizi.

V Sýrii a Iráku IS ovládá několik severních provincií, jejichž správu zajišťuje vždy 12 guvernérů. V Libyi má pod kontrolou tři oblasti, černé prapory této organizace vlají v Darně od svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011. Video s vraždou koptů je podle titulků pořízeno v oblasti Tripolisu, podle sdělovacích prostředků ale možná v blízkosti Syrty, kde byli Egypťané uneseni. 

Agentura Reuters píše, že video svědčí o tom, že skupina zřejmě vytváří další ze svých bašt ve vzdálenosti 800 kilometrů od jižních břehů Itálie. Jeden z mluvčích na videu tvrdí, že dalším plánem radikálů je "dobytí Říma".

Káhirská univerzita Al-Azhar, která je respektovanou muslimskou autoritou, označila zabití koptů za barbarský čin. Šukrímu telefonoval jeho americký protějšek John Kerry. Vyjádřil soustrast a "příšerný teroristický čin" rozhodně odsoudil. Podle Kerryho úřadu se oba ministři dohodli, že zůstanou ve spojení v době, kdy Egypťané budou připravovat svou reakci. Papež František vyjádřil smutek nad smrtí koptů. "Jejich poslední slova byla Ježíši, pomoz mi. Zabili je jednoduše kvůli tomu, že to byli křesťané," řekl papež.

Koptská církev patří stejně jako katolická a protestantská ke křesťanské víře. V Egyptě žije vůbec největší komunita koptů na světě, tvoří zhruba desetinu z tamních 80 milionů občanů.

Související