Dánská policie v pondělí obvinila dva zadržené muže z napomáhání útočníkovi, který o víkendu v dánské metropoli Kodani zabil dva civilisty a zranil pět policistů. Odpoledne pak soudce na oba uvalil desetidenní vazbu, i když prokurátor žádal čtyřtýdenní. Podle obhájce jednoho ze zadržených se obvinění týká ukrývání pachatele a pomoci zbavit se zbraně.

Média uvádějí, že podezřelým z teroristických akcí je Omar El-Hussein, který se narodil v Dánsku palestinským rodičům. Policie ho zlikvidovala při přestřelce v neděli nad ránem.

Předtím dvaadvacetiletý muž nejprve v sobotu odpoledne zahájil palbu na uměleckou kavárnu, kde pořádal debatu o svobodě slova švédský kreslíř Lars Vilks, kritizovaný muslimy za karikatury proroka Mohameda. Útočník při tom zabil 55letého muže a zranil tři policisty.

Policisté zastřelili kodaňského útočníka. Netanjahu zve Židy do Izraele - čtěte ZDE

V noci na neděli pak střílel před synagogou v ulici Krystalgade v centru Kodaně. O život připravil židovského civilistu a zranil dva policisty.

Policie v neděli po zneškodnění El-Husseina oznámila, že šlo o pachatele obou útoků, který zřejmě jednal sám. Nicméně později sdělila, že týž den zadržela při razii v jedné internetové kavárně dva muže, které dnes obvinila z napomáhání útočníkovi. 

"Tito dva muži jsou obviněni z napomáhání radou a skutky pachateli v souvislosti se střelbou v kavárně Krudttonden a v ulici Krystalgade," citovala agentura Reuters z prohlášení policie.

Obhájce jednoho z podezřelých Michael Juul Eriksen rozhlasové stanici DR řekl, že zadržení jsou obviněni z toho, že střelci poskytli útočiště a také zbraň.

Policie nic z toho nepotvrdila, ale ani nepopřela. Vyšetřovatelé se nyní soustředí na hledání svědků, kteří útočníka viděli, a to zejména když byl na cestě k místu prvního útoku.

Další obhájce Anders Rohde podle agentury AP sdělil, že soudce na oba zadržené uvalil desetidenní vazbu, přestože prokurátor žádal čtyři týdny, a to na samotce. Advokát soudí, že relativně krátká vazba naznačuje, že vznesené obvinění je "slabé".

Útoky v Kodani vyvolaly mezinárodní vlnu odsouzení, ale také nové bezpečnostní obavy v Evropě spojené s možnými dalšími atentáty islámských radikálů. Francouzský premiér Manuel Valls například oznámil, že mimořádná bezpečnostní opatření přijatá po lednových útocích v Paříži, jež si vyžádaly 17 mrtvých, budou v zemi platit tak dlouho, jak to bude nutné.

Dánský ministr zahraničí Martin Lidegaard  pro BBC zdůraznil, že jeho země musí "zůstat jednotná" a "nežít ve strachu". Podle něj to je nejlepší obranou proti teroru. Dánsko podle něj posílí protiteroristická opatření.

Zvýšení stupně ohrožení teroristickými akcemi zvažuje po událostech v dánské metropoli švédská policie. Některé blíže neupřesněné kroky už podnikla a nyní se zaměřuje na zjištění jakéhokoli možného vlivu střelby v Kodani na Švédsko.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už v neděli kvůli protižidovským incidentům opět naléhal na evropské Židy, aby emigrovali do Izraele. Francouzští nejvyšší představitelé na to v pondělí reagovali výzvou, aby Židé toto nabádání nevyslyšeli a byli si jisti, že "v Evropě mají své místo".

Kriticky Netanjahuovi v pondělí podle agentury DPA odpověděl dánský vrchní rabín Jair Melchior. Židé by podle něj měli vycestovat do Izraele, protože mají židovský stát rádi, "ale ne proto, že mají strach žít v Dánsku". "Nemáme žádný strach. Nenecháme se teroristy přinutit změnit svůj každodenní život ze strachu o život a utéct jinam," řekl izraelskému rozhlasu.

Na obou místech útoků, u kavárny a u synagogy, dnes truchlící vrší květiny a zapalují svíčky k uctění památky obou obětí. Ze stejného důvodu jsou státní vlajky na budovách úřadů svěšeny na půl žerdi. Na místo prvního útoku je na 20 hodinu svoláno pietní shromáždění.

Související