Proruští povstalci oznámili, že dobyli strategické město Debalceve na východě Ukrajiny, které v posledních hodinách nepřetržitě ostřelovali navzdory příměří dohodnutému minulý týden v Minsku. Ovládají ho prý již z 80 procent a pouliční boje neustále pokračují. Kyjev dobytí města odmítá, přiznal jen jeho částečné obsazení. Připustil ale, že několik jejich vojáků separatisté zajali.

Porušování příměří na východní Ukrajině

V Debalceve se podle některých informací nachází až několik tisíc ukrajinských vojáků, kteří se ocitli v naprostém obklíčení separatistickými jednotkami. Povstalci je vyzvali, aby se vzdali a složili zbraně. Několik stovek ukrajinských vojáků prý tak již učinilo, s ostatními separatisté vyjednávají. Za posledních 24 hodin údajně v bojích zahynulo 94 ukrajinských vojáků. Tvrdí to alespoň ministerstvo obrany samozvané Doněcké lidové republiky (DLR).

Kyjev označil informace o zajetí velkého množství vojáků za nepravdivé. Jde prý jen o snahu vyvolat paniku mezi příslušníky ukrajinských bezpečnostních složek. Zprávy přímo z místa nelze nezávisle ověřit, separatisté do města nepustili misi evropských pozorovatelů z OBSE.

Na síti Twitter se objevily zprávy, že v bojích v Debalceve utrpěl zranění i vůdce doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko. Byl údajně zraněn šrapnelem na noze a nyní se nachází v nemocnici.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil pokus povstalců ovládnout Debalceve za "cynický útok" na příměří dojednané minulý týden v Minsku. O situaci na východě země Porošenko hovořil telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. "Žádám stálé členy Rady bezpečnosti OSN, aby zabránili dalším porušením příměří... a rozsáhlým vojenským operacím v srdci Evropy," dodal ukrajinský prezident ve svém prohlášení s tím, že "svět by měl zastavit agresora".

Jeho ruský protějšek Vladimir Putin během návštěvy Budapešti uvedl, že separatisté by měli dovolit ukrajinským vojákům bezpečný odchod z obklíčených oblastí. Jak dodal, Kyjev by ale zároveň neměl svým mužům bránit v tom, aby složili zbraně. Boje v Debalceve se podle něj čekaly, pokud jde ale o zbytek oblasti, od uzavření příměří tam prý došlo k výraznému utlumení střetů. 

Kyjev nyní jedná s Washingtonem o případných zbrojních dodávkách na Ukrajinu. Čeká se na souhlas prezidenta Baracka Obamy. Putin nicméně během dnešní tiskové konference v Maďarsku naznačil, že k dodávkám amerických zbraní do země dochází již nyní.

Rada bezpečnosti OSN na svém zasedání vyzvala všechny strany konfliktu, aby zastavily boje. Následně pak přijala rezoluci, která ujednání z Minsku podporuje a vyzývá všechny, aby příměří dodržovali. Rada bezpečnosti, jejímž stálým členem je i Rusko, v rezoluci rovněž potvrdila, že "plně respektuje svrchovanost, nezávislost a územní celistvost Ukrajiny". Vyjádřila "vážné znepokojení nad tragickými událostmi a násilím na východě Ukrajiny".

O situaci v oblasti dnes hovořili i čeští politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Shodli se, že je potřeba vše řešit pouze politicky a dodávat na Ukrajinu zbraně by nebylo šťastné. Se Zemanem jednal český premiér Bohuslav Sobotka a rovněž další představitelé vlády a parlamentu. "Respektování minských dohod je jediná racionální cesta k řešení konfliktu na východní Ukrajině," řekl Sobotka. Česká republika bude podle něj trvat na tom, aby je naplňovalo Rusko i Ukrajina a stejně by měla postupovat i Evropská unie.

Porušování příměří na východní Ukrajině