Venezuelské bezpečnostní síly ve čtvrtek zatkly starostu hlavního města Caracas Antonia Ledezmu, který patří k opozičním předákům a tvrdým kritikům levicového prezidenta Nicolase Madura. Ten zatčení zdůvodnil údajnou snahou starosty o státní převrat. Uvedly to dnes zahraniční agentury.

"Odvlekli ho silou, bili ho. Opět tak porušili lidská práva," řekla podle Reuters místním médiím ředitelka starostovy kanceláře Helen Fernandezová. Zatknout starostu podle ní přijeli agenti obávané státní tajné služby Sebin. Podle očitých svědků měli kukly a zadrženému neukázali žádný zatykač ani nesdělili důvod zatčení.

"Ledezma, který byl zadržen na příkaz prokurátora, bude obviněn venezuelskou justicí, aby se zodpovídal za všechny zločiny spáchané proti míru v zemi, bezpečnosti, ústavě," řekl podle AFP Maduro v narážce na údajný pokus o státní převrat, o kterém hovořil 13. února.

Zpráva o zadržení devětapadesátiletého starosty, který se dostal do čela metropole po vítězství nad socialistickým kandidátem ve volbách v roce 2008, vyvolala ihned zahraniční reakce. Ministerstvo zahraničí USA označilo obvinění Ledezmy z puče za nepodložené a lživé. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch vyzvala k okamžitému propuštění starosty.

Podle agentury AP začali někteří obyvatelé Caracasu v ulicích protestovat proti starostovu zatčení, a to tlukotem hrnků a dalších předmětů či troubením klaksony svých aut. Stovky lidí protestovaly večer před sídlem policie. Komentáře nevylučují možné demonstrace.

Zahraniční média zatím sledovala hlavně osud vězněného vůdce venezuelské opozice Leopolda Lópeze, který byl zadržen v únoru 2014 po prvních z řady demonstrací proti vládě Madura. Úřady absolventa Harvardu a někdejšího starostu jedné z částí Caracasu obvinily z podněcování násilí, žhářství či terorismu, odsouzen však nebyl a za mřížemi je bez důkazů držen dodnes. Proti jeho věznění již protestovaly organizace na ochranu lidských práv, jako je Amnesty International nebo Human Rights Watch. Lópezovo věznění označují za jednoznačně politicky motivované.

Podobně jako López jsou za mřížemi drženy desítky odpůrců režimu, k jejichž propuštění loni na podzim vyzval vládu v Caracasu vysoký komisař OSN pro lidská práva.

Související