Při výbuchu během pochodu míru ve východoukrajinském městě Charkov v neděli zahynuli nejméně dva lidé včetně jednoho policisty a dalších devět utrpělo zranění. Ukrajinská tajná služba SBU podle agentury Reuters po výslechu zadržených podezřelých oznámila, že útok byl připraven v Rusku, které poskytlo instrukce a zbraně.

Charkovská prokuratura uvedla, že šlo o výbušninu na bázi trinitrotoluenu vyrobenou podomácku a že byla ukryta v balíčku a odpálena na dálku. Policie krátce po explozi zadržela čtyři lidi.

"Všichni jsou to ukrajinští občané, kteří jednali podle instrukcí a kteří dostali zbraně v Ruské federaci, v Belgorodu," oznámila tajná služba. U zadržených byly podle Interfaxu nalezeny zbraně, údajně i ruční raketomet. Podle ukrajinské tajné služby chystali i další útoky ve městě, mimo jiné na tržiště a klub, kde se scházejí vojáci. Charkov je pod kontrolou armády a od bojové fronty je vzdálen přes 200 kilometrů.

Na internetu se po útoku objevil videozáznam zachycující pochod několika stovek lidí s ukrajinskými vlajkami, kteří provolávali slávu lidem zabitým během loňského masakru na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu), když se ozval výbuch a nastala panika. "Jen jsme si chtěli připomenout to výročí a tohle se stalo hned na začátku pochodu. Celá akce byla ihned odvolána ze strachu, že na cestě mohou být další bomby," řekl agentuře Reuters jeden z účastníků akce, který se představil jako Ihor a jehož přítele výbuch zabil.

Zprávy o počtu mrtvých v Charkově krátce po výbuchu provázely rozpory, média s odvoláním na různé ukrajinské úřady a představitele informovala o jedné až třech obětech. Podle poslední bilance zahynul jeden civilista a jeden policista, dalších pět policistů a čtyři civilisté byli zraněni.

Ukrajinské ministerstvo vnitra označilo útok za teroristický čin. Podobně jednoznačná slova použil na svém facebookovém profilu prezident Petro Porošenko, podle nějž v den mírových pochodů "teroristická špína odhalila svou dravčí povahu". "Toto je troufalý pokus rozšířit území terorismu," uvedl Porošenko.

V Charkově nyní platí nejvyšší stupeň varování před teroristickými útoky.

Incident se odehrál v době, kdy na Ukrajině vrcholí připomínkové akce k prvnímu výročí pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče a s tím souvisejícího masakru na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdanu) během protivládních protestů. Do Kyjeva se v neděli sjelo několik představitelů evropských zemí, mimo jiné německý prezident Joachim Gauck či český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Související