Řecká vláda se v návrhu reforem, který má do pondělí předložit mezinárodním věřitelům, zaměří především na boj proti daňovým únikům a zefektivnění státní správy. Podle britské BBC to řekl státní ministr Nikos Pappas. Schválení plánu reforem zástupci věřitelů je podmínkou pro to, aby eurozóna příští týden potvrdila páteční dohodu o prodloužení úvěrového programu pro Řecko o čtyři měsíce.

Vláda od soboty sestavuje seznamu reformních opatření. Ministr financí Janis Varufakis řekl, že na tom "pracuje dnem i nocí", a slíbil, že celý plán bude hotov ještě v neděli. "Jsem přesvědčen, že tento seznam instituce (věřitelská trojka čili zástupci Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu) schválí a my díky tomu zahájíme fázi stabilizace a hospodářského růstu," řekl Varufakis.

Pappas uvedl, že plánované reformy vyvedou Řecko "z otupělosti". "Sestavujeme seznam opatření, která zefektivní státní službu a budou bojovat proti daňovým únikům," řekl Pappas řecké televizi Mega. O snadnosti získat věřitele na řeckou stranu si ale ministr nedělá iluze; podle něj to bude "boj o každý centimetr".

Premiér Alexis Tsipras označil v sobotu dohodu s eurozónou jako vítězství své vlády a konec úsporných opatření, k nimž se zavázala předchozí vláda. Řecko má dostat další pomoc ale jen v případě, že věřitelé zhodnotí návrhy Atén jako dostatečné a v dalších měsících potvrdí, že vláda své sliby skutečně plní. Řecko se také v dohodě zavázalo, že v mezidobí neudělá nic, co by ztížilo dosažení dříve dohodnutých rozpočtových cílů.

Potvrzení dohody by zažehnalo bezprostřední hrozbu, že Řecku příští měsíc dojdou peníze na splácení dluhopisů a že bude muset v konečném důsledku opustit eurozónu. Nová vláda by také dostala prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky splácení dluhů u mezinárodních věřitelů.

Nejmenovaní řečtí činitelé agentuře Reuters v sobotu sdělili, že na předběžném seznamu reforem je boj proti daňovým únikům a korupci, avšak bez konkrétně vytyčených cílů. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble už v pátek večer varoval, že pokud Řecko nepředloží dostatečné závazky reforem, dalších úvěrů se nedočká.

Tsiprasově radikálně levicové straně Syriza zajistily výhru v lednových parlamentních volbách sliby, že ukončí úspornou politiku a přestane spolupracovat s trojkou, jejíž inspektoři dohlížejí na dodržování dohodnutých úspor a reforem. Někteří řečtí politikové, včetně několika krajně levicových členů strany Syriza, už označilo dohodu za zpronevěření se slibům a kapitulaci. Řecká vláda dosáhla v pátek kosmetického vítězství alespoň tím, že nenáviděné slovo "trojka" se v oficiálních dokumentech změnilo na označení "tři instituce".

Související