Litevci jsou už několik dní v šoku. Jeden ze spojenců, Německo, jim podle článku zveřejněného v nedělníku Welt am Sonntag nechce v dnešní napjaté situaci prodat několik desítek obrněných transportérů, které litevská armáda potřebuje k posílení své obrany. Litva, Lotyšsko a Estonsko totiž očekávají, že Rusko nyní po východní Ukrajině zkusí přímo pevnost a připravenost obrany některého z menších členských států Severoatlantické aliance. S tím počítají i někteří spojenci jako britský ministr obrany Michael Fallon, který minulý týden přímo varoval před ruskou agresí v Pobaltí.

Litva se v reakci na zhoršující se bezpečnostní situaci v úterý rozhodla obnovit povinnou vojenskou službu pro muže od 19 do 26 let. Každý rok by tak měla litevská armáda posílit o tři tisíce lidí. Opatření, které navrhla Rada obrany státu, má ještě schválit parlament. První noví odvedenci by mohli nastoupit už letos v září.

„V nových geopolitických podmínkách musíme posílit naše obranné schopnosti,“ zdůvodnila zavedení povinné vojenské služby prezidentka Dalia Grybauskaitéová.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.