Euro škodí demokracii, napsali někteří komentátoři v hodnocení včerejší dohody mezi zeměmi eurozóny a Řeckem o prodloužení řeckého záchranného programu. Podle nich státy eurozóny ignorovaly řeckou demokracii, protože řeckou vládní stranu Syriza přinutily k ústupkům prakticky na všech frontách. Syriza musela souhlasit, přestože volby vyhrála s programem právě opačným.

"Zná poválečná Evropa horší nápad, než je euro?" ptá se pak britský konzervativní europoslanec Daniel Hannan, europarlamentní spojenec ODS. A dodává, že evropská integrace opět pošlapala demokracii. Podle něj jako obvykle. Nad tvrzením, že to nejhorší, co se Evropanům po druhé světové válce přihodilo, bylo euro, si musí obyvatelé bývalých sovětských satelitů klepat na čelo. Ale nemají kritici pravdu v tom, že dnes máme na výběr: euro, nebo demokracie?

Řecká Syriza volby vyhrála s tím, že skoncuje se současným záchranným programem neboli "memorandem". A s tím, že Řecko už nebude pod dohledem trojky, tedy zástupců Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu a přestane šetřit. Nakonec ale musela udělat veletoč a akceptovat skoro vše, co v předvolební kampani tvrdě odmítala. Pošlapaly tedy země eurozóny řeckou demokracii?

Ani omylem. To, že se voliči v jedné zemi pro něco rozhodli, ještě neznamená, že to automaticky musí přijmout všichni ostatní. To by bylo pošlapání demokracie německé, slovenské nebo třeba francouzské. Syriza nedostala právo politiku eurozóny změnit. Dostala od řeckých voličů mandát se o něco takového pokusit. To, že ostatní partneři nevyhověli, není políčkem řecké demokracii. Pokud bychom tvrdili opak, je to totéž jako říkat, že Vladimir Putin měl právo porušit řadu mezinárodních smluv a anektovat Krym jen proto, že si to ruští občané podle průzkumů přáli.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Nová řecká vláda ale mohla záchranný program ukončit jednostranně. Teoreticky jí nic nebránilo říct, že Řecko už mezinárodní půjčky a s nimi spojený dozor nechce. Řecko tak mohlo jít svou cestou a zbavit se trojky a jí požadovaných škrtů. Teoreticky, protože Řecko půjčky a prodloužení programu samozřejmě nutně potřebuje. A na světě není nic zadarmo.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se