Počet obětí lavin, které postihly tento týden sever Afghánistánu, stále narůstá. V provincii Pandžšír je podle tamního viceguvernéra už přes 200 mrtvých. Středeční bilance byla 124 obětí. Podle úřadů jde o největší neštěstí tohoto druhu v této části Afghánistánu za posledních 30 let.

V oblasti nepřetržitě sněží už třetím dnem. Ve čtvrtek spadly další dvě laviny. Úřady se obávají, že počet obětí ještě není konečný, protože do nejpostiženějších míst se záchranáři zatím nedostali. Sněžit má ještě nejméně dva dny.

Viceguvernér Pandžšíru oznámil, že počet mrtvých překročil 200 a několik lidí se pohřešuje. Úřady hovoří o humanitární katastrofě. Mnoho silnic je zcela zasypaných a vesnice jsou odříznuty od světa.

Pandžšír je malá horská provincie severně od Kábulu a tamní lidé se živí hlavně zemědělstvím a pastevectvím. Předchozí zimní měsíce byly mimořádně suché a začalo se hovořit o hrozbě suchého léta.

Zemědělství je oporou afghánské ekonomiky. Tři čtvrtiny obyvatel žijí ve venkovských oblastech a podle agentury Reuters jsou závislé jak na půdě, tak na množství srážek.

Související