Evropská kosmická agentura ESA si může připsat na konto další významný úspěch: po několika odkladech 19. prosince loňského roku vypustila satelit, jehož hlavním úkolem je vypracování mimořádně přesných map naší sluneční soustavy, Galaxie i vzdálenějšího vesmíru. Mise nese název Gaia a navazuje na úkoly, které plnil starší evropský satelit Hipparcos mapující z oběžné dráhy hvězdné nebe mezi lety 1989 až 1993.

Na přípravě projektu, vývoji a výrobě satelitu i jeho provozu se podílejí desítky evropských firem a organizací. Protože je členskou zemí ESA také Česká republika, mají na misi svůj podíl také vědci z ústavů Akademie věd ČR. Astronomický ústav v Ondřejově spravuje datové úložiště shromažďující informace ze satelitu, další čeští vědci se podíleli na přípravě jeho softwaru. Čeští astronomové navíc budou výsledky mise používat i pro vlastní vědeckou práci.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.