Proruští separatisté z neuznávané Doněcké lidové republiky v neděli ohlásili, že v souladu s mírovými dohodami dokončili stažení těžkých zbraní z frontové linie s vládními vojsky v Donbasu na východě Ukrajiny. Informaci nebylo možné dosud ověřit. Kyjev podezírá povstalce, že děla a raketomety jen přesouvají na jiné úseky fronty.

"Doněcká lidová republika dokončila stažení těžké techniky. Dnes jsme stáhli šest samohybných houfnic Gvozdika z jižního úseku fronty. Stažení se odehrálo pod dohledem pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE)," prohlásil jménem povstaleckého velení Eduard Basurin.

Pozorovatelé OBSE podle ukrajinské agentury Unian zatím zaznamenali stažení prvních šesti kolon s těžkou výzbrojí doněckých a luhanských povstalců. Kolony s děly a raketomety prý ale sledovali jen v blízkosti frontové linie.

Stažení těžkých zbraní z linie dotyku obou znepřátelených stran je součástí mírových dohod z Minsku, podle kterých má od 15. února na východu Ukrajiny platit klid zbraní, aby následně bylo možné podniknout další kroky k urovnání konfliktu. Ten si od loňského dubna vyžádal na 5800 mrtvých.

Ukrajinské armádní velení v nedělním komuniké oznámilo, že během soboty rebelové pětkrát ostřelovali ukrajinské pozice, vesměs z ručních zbraní, ale noc na neděli se obešla bez palby.

 

 

Úřady v Sevastopolu, který Rusko loni anektovalo spolu s celým Krymem, rozhodly v sobotu o znárodnění místních loděnic Sevmorzavod, patřících ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi. Stalo se tak podle BBC navzdory výhradám místního parlamentu, ve kterém návrh na znárodnění podniků s ukrajinskými vlastníky neprošel, když hlasování skončilo "nerozhodně", a to i kvůli pochybám o zákonnosti daného postupu. Ale už o pár hodin později sevastopolská vláda rozhodla o znárodnění loděnic svým usnesením, což odůvodnila "strategickým významem" podniku pro rozvoj města i snahou o "nastolení sociální spravedlnosti".

Sevastopolský gubernátor podle listu Ukrajinska pravda ujistil, že znárodňování ukrajinských firem bylo dohodnuto s Moskvou.

Související