Estonská vládní Reformní strana (RE) premiéra Taaviho Roivase v neděli zvítězila v parlamentních volbách a zanechala za sebou rovněž favorizované proruské centristy.

Reformisté ale ztratili s koaličními sociálními demokraty vládní většinu a musejí se poohlédnout po dalším partnerovi.

Po sečtení všech hlasovacích lístků vede RE s 27,7 procenta hlasů, zatímco proruská Estonská strana středu (EKK) má 24,8 procenta hlasů, informoval na svém serveru estonský list Postimees.

RE tak podle všeho těžila z velkých obav voličů před sousedním Ruskem kvůli jeho agresivní politice vůči Ukrajině. Centristé, kteří usilují o blízké vztahy s Ruskem, byli s reformisty dosavadním favoritem voleb, dokonce s možnými nadějemi na vítězství.

S 15,2 procenta hlasů jsou třetí vládní sociální demokraté (SDE) vedení současným ministrem obrany Svenem Mikserem a čtvrtá je konzervativní strana Res Publica a Vlast (IRL) s 13,7 procenta. V parlamentu o 101 místech bude RE mít 30 křesel a SDE 15, tedy dohromady 45, což už nestačí k vytvoření vládní koalice. Doposud obě strany měly spolu 52 mandátů.

Obě strany tak ještě potřebují jednoho koaličního partnera. IRL bude mít 14 křesel. Do parlamentu se dostávají ještě svobodní demokraté s 8,7 procenta hlasů a osmi poslanci a konzervativní lidovci s 8,1 procenta a sedmi mandáty.

Volební účast byla letos 63,7 procenta voličů, tedy přes 580 000 lidí z 1,3 milionu obyvatel, což je o 0,2 procenta více než v předchozích volbách v roce 2011.

Zvláštností voleb opět bylo internetové hlasování, kterého se zúčastnilo více než 177 000 voličů. Z nich reformisty volilo 37,5 procenta hlasujících, zatímco centristy jen 6,9 procenta lidí.

Před čtyřmi lety zvítězili ve volbách reformisté s 28,6 procenta hlasů a 33 mandáty, druzí centristé měli 23,3 procenta a 26 mandátů. IRL byla před čtyřmi lety třetí s více než 20 procenty a sociální demokraté čtvrtí se 17 procenty hlasů.

Centristy vedené starostou estonské metropole Talinnu Edgarem Savisaarem podporuje většina etnických Rusů, jichž v Estonsku žije 330 000. Zhruba 80 000 z nich ale nemá estonský pas, a hlasovat proto nemohou.

Související