Třiadvacetiletá ukrajinská modelka Hanna Durycká, přítelkyně ruského opozičního vůdce Borise Němcova a zřejmě jediná přímá svědkyně jeho páteční vraždy, nesmí z údajně bezpečnostních důvodů opustit Moskvu. Sama Durycká to v pondělí oznámila ruské televizi Dožď. Kvůli špatnému psychickému stavu odmítla test na detektoru lži a úterního pohřbu svého druha se nejspíš nezúčastní.

"Vyšetřovatelé tvrdí, že mimo Moskvu pro mě není bezpečno," řekla modelka, která s pětapadesátiletým Němcovem žila tři roky. Durycká odmítla nabízený program na ochranu svědků, od ruské policie ale dostala osobní ochranu.

"Je mi velmi těžko, nedokážu vyjít z domu. Nejspíš nepůjdu ani na pohřeb," svěřila se Durycká ruské televizi. Na okolnosti střelby na mostě v centru Moskvy si prý nevzpomíná.

Advokát ukrajinské modelky Vadim Prochorov agentuře Interfax řekl, že zamítl policejní žádost o prověření Durycké na detektoru lži. "Žádné nově svědectví tam zaznít nemůže a o pravdivosti dosavadní výpovědi nikdo nezapochyboval," vysvětlil své stanovisko advokát. "Její psychický stav je teď těžký a detektor lži je jen další stres," dodal.

Durycká se chce za každou cenu co nejdřív vrátit domů do Kyjeva. "Nyní jsem považována za svědka. Vypověděla jsem všechno, co bylo možné. Nechápu, proč mě dosud zadržují v Rusku," řekla ruským novinářům.

Policie prověřuje i "ukrajinskou" stopu

Ruská policie zatím neurčila hlavní verzi vyšetřování páteční vraždy opozičního politika Borise Němcova, otevřenou otázkou zůstává motiv. Napsal to v pondělí moskevský list Kommersant ve zprávě o průběhu vyšetřování. Policisté se ale podle listu shodují v názoru, že vrazi nebyli profesionálové, protože použili starou pistoli sovětské výroby, a nechali navíc naživu korunního svědka, Duryckou.

Němcova v noci na sobotu na mostě přes řeku Moskvu nedaleko Kremlu zabil neznámý muž čtyřmi výstřely do zad. Po útoku vraha z místa činu odvezl automobil bílé barvy. Téměř osmihodinový výslech Durycké, která byla bezprostředním svědkem vraždy, policistům příliš nepomohl, protože Ukrajinka byla v šoku. Nedokázala ani určit značku vozu, a tak pátrání po bílém automobilu bylo zatím bezvýsledné, napsal Kommersant.

Záznamy pouličních videokamer z místa činu jsou podle ruského deníku buď nezřetelné, nebo nejsou vůbec k dispozici. Část kamer totiž byla vypnuta kvůli pravidelné opravě. Použitelný záznam poskytla policistům jen ruská televizní stanice TVC, která má na mostě kameru pro případné zpravodajské využití. Ze záznamu údajně vyplývá, že vrah čekal na svou oběť na bočním schodišti, odkud zjevně na pokyn kompliců vyšel nahoru na most a zahájil palbu.

Smrtelná byla rána přímo do srdce, jedna ze šesti, kterou vrah vypálil, a ze čtyř, které neminuly cíl. Pistoli ráže devět milimetrů útočník na místě činu nezanechal. Vyšetřovatelé se ale pozastavili nad skutečností, že vystřelené náboje byly vyrobeny v různé době a na různých místech. Patrony jsou staré 20 let, zbraň byla zřejmě značky Makarov nebo šlo o upravenou plynovou pistoli.

Útočníci zřejmě sháněli munici, kde se dalo, soudí podle Kommersantu policie. Vražda podle vyšetřovatelů nejspíš nebyla dílem profesionálů, vrah Němcova možná ani nevěděl, na koho střílí.

Ruský list napsal, že Němcovova vražda má řadu společných znaků se smrtí opoziční novinářky Anny Politkovské, kterou zabil najatý vrah v Moskvě v říjnu 2006. Němcova zřejmě, stejně jako Politkovskou, systematicky sledovaly neznámé osoby, které dlouho hledaly vhodné místo k vraždě. V případě pátečního útoku možná bylo podmínkou, aby Němcov, nesmlouvavý kritik prezidenta Vladimira Putina, zemřel v bezprostřední blízkosti Kremlu. Politkovská byla zabita v den Putinových narozenin.

Policie podle Kommersantu prověřuje i "ukrajinskou stopu". Němcov se důrazně stavěl proti ruské účasti v bojích na Ukrajině a jeho vrahy podle policistů mohli být lidé, kteří se do Ruska vrátili z donbaské fronty. Další verzí je podíl ruských pravicových radikálů, k této verzi se ale údajně policisté nekloní. Němcov nebyl na seznamu vyhlédnutých obětí neonacistické Bojové organizace ruských nacionalistů (BORN), která je jednou z hlavních úderných sil ruské krajní pravice. Politik, který byl na vrcholu svého vlivu v 90. letech, není už údajně pro ruské neonacisty zajímavý.

Vyšetřování Němcovovy vraždy nicméně vede Igor Krasnov, který se specializuje na ruskou ultrapravicovou scénu, upozorňuje Kommersant. Krasnov řídil pátrání po původcích atentátu na bývalého ruského vicepremiéra Anatolije Čubajse v roce 2005 nebo po vrazích advokáta Stanislava Markelova a novinářky Anastasiji Baburovové v roce 2009. Podílel se i na vyšetřování vražd spáchaných příslušníky BORN.

Němcovova pohřbu se nezúčastní Navalnyj ani Kasparov

V úterý bude Němcov pohřben na Trojekurovském hřbitově na západě Moskvy. Němcovova přítelkyně Durycká kvůli špatnému psychickému stavu na pohřeb zřejmě nedorazí.

Obřadu se chtěl zúčastnit i vězněný opoziční vůdce Alexej Navalnyj. Moskevský soud ale v pondělí odmítl žádost jeho advokátů o pozastavení trestu vězení na jeden den. Soud zdůvodnil zamítavý verdikt tím, že Navalnyj a Němcov nebyli příbuzní.

Navalnyj si odpykává dvoutýdenní trest za údajné narušení veřejného pořádku, jehož se měl minulý týden dopustit rozdáváním letáků v moskevském metru. Z vězení má vyjít ve čtvrtek. Podle původních informací Navalnyj žádal o prominutí zbytku trestu, advokát Ivan Ždanov ale později upřesnil, že jeho mandant žádal pouze o pozastavení trestu. Po pohřbu by se do vězení na zbytek trestu, tedy na jeden den, vrátil.

Soudkyně Irina Zubovová si podle agentury TASS nechala zjistit, zda jsou Navalnyj a Němcov příbuzní. Podle znalců ruského práva zákon připouští přerušení trestu v případě úmrtí příbuzných nebo blízkých osob. Obhájci Navalného ale podle Zubovové nedokázali dodat důkazy o příbuzenském svazku ani jiné okolnosti, které by žádost o přerušení trestu Navalného podpořily.

Konstantin Jankauskas, blízký Navalného spolupracovník odsouzený za stejný skutek k trestu domácího vězení, se ale úterního pohřbu zúčastnit smí. Soud, stejný jako v případě žádosti Navalného, mu podle agentury TASS zbytek trestu prominul.

Na pohřeb nepřijede ani blízký Němcovův druh a spolupracovník Garri Kasparov, který se nyní zdržuje ve Francii. Podle informace listu Le Figaro se Kasparov obává o svou osobní bezpečnost. Bývalý šachový šampion, který je považován za jedno z nejtvrdších kritiků kremelského vedení, opustil Rusko předloni v létě z obavy před zatčením. S Němcovem a jeho hnutím Solidarita úzce spolupracoval.

Související