Írán má k dispozici nové zařízení, díky kterému sleduje na osm milionů účtů na sociální síti Facebook. Jak informovala íránská státní televize, úřady mají v úmyslu zaměřit se i na ostatní sociální sítě, které by mohly být v rozporu s morálními zásadami, které v zemi platí. Írán přístup k těmto sítím blokuje, nicméně obyvatelům se daří tento zákaz obcházet a dostávají se na ně přes virtuální soukromé sítě (VPN), poznamenala agentura Reuters.

Centrum pro vyšetřování organizovaného zločinu, které je součástí íránských Revolučních gard, již obvinilo Facebook z toho, že šíří nemravný obsah. Několik uživatelů Facebooku v Íránu pak bylo zadrženo.

Loni v květnu rovněž bezpečnostní složky zadržely několik Íránců, kteří zveřejnili na internetu taneční video, ve kterém tancují na motivy písně Happy zpěváka Pharrella Williamse. O pár měsíců později za to dostali podmíněné tresty - šest měsíců vězení a 91 ran bičem. Odsouzeni byli za obscénní chování.

Revoluční gardy v pondělí oznámily, že jejich program "Spider" jim nově umožní monitorovat rovněž Instagram (aplikace pro sdílení fotografií) a Viber či WhatsApp (aplikace pro posílání zpráv).

Ačkoli mnoho Íránců má přístup k Facebooku, YouTube či Twitteru blokován, duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí je uživatelem Twitteru i Facebooku již od roku 2009. Twitter používá i prezident Hasan Rúhání a ministr zahraničních věcí Mohammad Džavád Zaríf.

Související