Stejný nástroj propagandy jako radikálové z organizace Islámský stát (IS) zvolili islamisté z nigerijského hnutí Boko Haram. Na internetu zveřejnili video s těly dvou setnutých mužů, údajných špionů. S odvoláním na americkou monitorovací službu SITE o tom v pondělí informovala agentura AP.

Záznam umístěný na Twitteru je podle SITE mnohem profesionálnější než předchozí videa Boko Haram. Autoři si vypůjčili některé prvky ze záběrů IS, například zvuk bijícího srdce a těžkého dýchání těsně před vraždou.

Video Boko Haram ukazuje muže na kolenou obklopeného maskovanými ozbrojenci. Na otázku muž odpovídá, že mu policejní důstojník zaplatil v přepočtu asi 600 korun za donášení. Policista mu prý slíbil, že zbohatne tak, že už nebude muset farmařit. Muž byl podle AP identifikován jako Davúd Muhammad, druhý muž pak jako Muhammad Aulu. Video neukazuje vlastní vraždu, ale až těla po činu.

Hnutí Boko Haram dříve zveřejnilo pouze jedno video s vraždou, šlo o nigerijského pilota pohřešovaného od září. Radikálové z Boko Haram, kteří chtějí vytvořit v zemi islámský stát, loni pozabíjeli na 10 tisíc lidí. Asi 1,6 milionu lidí před násilím páchaném nigerijskými islamisty uprchlo z domovů.

Související