Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahuje na ministerstvu obrany. "Provádíme úkony trestního řízení, které se týká obchodování s vojenským materiálem. Spolupracujeme s vojenskou policií, od které jsme obdrželi část informací," řekl pro HN mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Policisté už zatkli a obvinili čtyři lidi.

Trestní řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, které si vyhradilo právo o kauze informovat, dodal Hanták. Detektivové podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka vycházejí z poznatků, které jim předaly složky ministerstva. Na případ upozornil server Novinky.cz.

Podle informací serveru Aktuálně.cz se zatýkání na obraně může týkat případu nevýhodného prodeje třiceti motorů do tanků T-72. Armáda je napřed v otevřené soutěži odprodala společnosti Excalibur Army za 30 milionů korun.

Už podepsanou smlouvu mezi ministerstvem obrany a zbrojovkou ovšem na poslední chvíli zrušil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek a nechal tendr přesoutěžit. Tytéž motory pak armáda obratem prodala znovu Excaliburu, ovšem tentokrát už za více než čtyřnásobek - 130 milionů korun.

"Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zadržel a stíhá čtyři osoby. Tento případ se vztahuje k nezákonným převodům nepotřebného movitého majetku ministerstva obrany prostřednictvím Vojenského opravárenského podniku VOP.cz, ale i dalších subjektů," řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Dodala, že se jedná o trestné činy porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby - některé dokonané, některé ve stadiu pokusu. "Jde o období 2009 až 2013," doplnila Bradáčová.

Na přímý dotaz, zda je mezi zadrženými osobami i bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, jemuž před nedávnem odňal Národní bezpečnostní úřad prověrku a jako generální sekretář zodpovídal za prodej nepotřebného majetku v inkriminované době, Lenka Bradáčová sdělila, že "pan Vylita mezi zadrženými čtyřmi osobami není".

Podle státního zástupce Pavla Prygla byl obviněn jeden bývalý člen managementu firmy VOP CZ, mezi další dva obviněné patří zaměstnanci ministerstva obrany z někdejší Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem. Zbývajícím obviněným je příslušník armády.

Policie zasahovala i u Excalibur Army

Kromě ministerstva obrany zasahovala policie i u společnosti Excalibur Army, která obchoduje s vojenským materiálem. "Můžu potvrdit, že Policie České republiky dělala v úterý úkony i v provozech firmy Excalibur Army. Víc v tuto chvíli nemohu říct," sdělil mluvčí společnosti Andrej Čírtek.

Podle serveru Lidovky.cz zátah přišel v době, kdy se čím dál častěji hovoří i o dalších obchodech vojáků s firmou Excalibur Army. Zbrojař Jaroslav Strand totiž předloni odkoupil Vojenský opravárenský podnik Šternberk. Za státní podnik zaplatil 152 milionů korun, ovšem Nejvyšší kontrolní úřad později upozornil, že se armáda zbavila majetku v hodnotě 274 milionů. 

Obrana i zbrojovka Excalibur argumentovaly tím, že cena vzešla z otevřené soutěže a přihlásit se do ní mohl kdokoliv. Podle informací Aktuálně.cz však tento obchod v současné kauze nefiguruje.