Snímky pořízené začátkem února sondou Dawn při přibližování k planetce Ceres vzbudily senzaci: ukázala se na nich jasná zářící skvrna v jednom z kráterů. Podezření, že se jedná o vadu na fotografii, rozptýlilo zjištění, že objekt rotuje společně s povrchem planetky.

Další obrázky z větší blízkosti navíc ukázaly, že v kráteru jsou světla dvě. Záznam odvysílaný 19. února, kdy se Dawn nacházela ve vzdálenosti 46 000 kilometrů od planety, už vypovídal zcela jasně o tom, že na dně kráteru je jeden větší a jeden menší jasně zářící objekt. Další pak jsou nejspíš i na jiných místech povrchu.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.