Ruští vyšetřovatelé ve středu ráno zatkli sachalinského gubernátora Alexandra Chorošavina poté, co při domovní prohlídce sídla místní vlády zabavili množství dokumentů a v domě pětapadesátiletého šéfa regionu našli velkou sumu peněz. Oznámila to ruská média. Obdobný případ zatčení tak vysoko postaveného činitele prý Rusko už dlouho nepamatuje. Podle vyšetřovatelů byl gubernátor zatčen kvůli úplatkářství.

Prezident Vladimir Putin před pracovníky ministerstva vnitra potvrdil pevné odhodlání "očistit moc od úplatkářů bez ohledu na jejich postavení a dřívější zásluhy", uvedla agentura TASS. Prezidentův představitel pro Dálný východ Jurij Trutněv označil zatčení sachalinského gubernátora za důkaz, že zákony platí pro každého a že před zákonem jsou si všichni rovni.

K dalšímu vyšetřování přepravili policisté gubernátora do Moskvy, případ byl údajně svěřen federálním vyšetřovatelům. Podle rozhlasové stanice RSN spolucestující z linkového letu hovořili, že gubernátora přivedli do letadla v poutech. Policisté situaci nijak nekomentovali, zadržený se choval klidně.

Domovní prohlídka v sídle sachalinské administrativy za účasti agentů tajné služby podle místních médií trvala celou noc. Agenti prohledali nejen pracovnu šéfa regionu, ale i jeho zástupců, poradců a šéfa sekretariátu. Blízcí spolupracovníci byli vyslechnuti a údajně také zadrženi. Policisté prohledali i zastoupení Sachalinu v Moskvě. V gubernátorově domě prý zabavili značnou částku peněz; ta však dosud upřesněna nebyla.

Chorošavin stojí v čele ostrova od srpna 2007, předtím byl starostou "ropné metropole" Sachalinu, města Ocha na severu ostrova.

Úřady hned důvod zatčení neoznámily, a tak média spekulovala, zda zatčení souvisí s vyšetřováním sachalinských stavebních firem, stíháním gubernátorova poradce a šéfa fotbalového klubu Sachalin Andreje Ikramova, anebo zda by v pozadí mohla být politika; gubernátor prý byl chráněncem šéfa ropného koncernu Rosněfť Igora Sečina, který byl dlouho považován za Putinovu pravou ruku.

Mluvčí federálních vyšetřovatelů Vladimir Markin posléze potvrdil, že gubernátor a jeho společníci jsou stíháni za "obdržení úplatku ve zvláště velkém rozměru". Za to mu může v případě odsouzení hrozit pokuta ve výši mnohonásobku úplatku a až 15 let vězení. Zkonfiskované peníze jsou v rublech i cizí měně, vyšetřovatelé také zabavili velké množství šperků, drahých hodinek a mobilních telefonů.

Vesti připomněly, že Chorošavinovi kritici z prokremelské "lidové fronty" si předloni Putinovi stěžovali, že gubernátor prý utrácí stovky milionů rublů na vylepšení své pověsti u obyvatel; místní úřady to vysvětlily podporou regionálních médií. Putin doporučil gubernátorovi raději budovat jesle než svou image. Loni se terčem kritiky zase stala nákladná rekonstrukce sídla sachalinské vlády za 850 milionů rublů (asi 340 milionů Kč podle současného kurzu), včetně garáží za 333 milionů, jakož i další "díry" v místním rozpočtu. Sachalin prý patří k regionům, kde úřady utrácejí nejrozmařileji.

Související