Ukrajina očekává, že ještě v průběhu středy budou v areálu zničeného doněckého letiště rozmístěni evropští pozorovatelé, aby dohlíželi na dodržování příměří. V besedě s italským premiérem Mateem Renzim v Kyjevě to řekl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Prostor letiště byl v minulých týdnech a měsících místem nejtvrdších bojů mezi proruskými radikály a armádou, k přestřelkám tam často dochází i nyní.

Porošenko se v besedě s italským hostem odvolal na pondělní telefonickou konferenci nejvyšších představitelů Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska, kteří se dohodli na rozmístění pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na nejcitlivějších místech fronty. Doněcké letiště, kam se dosud pozorovatelé OBSE kvůli pokračujícím bojům nedostali, k nim podle prezidenta rozhodně patří.

"Dnes plánujeme umístit na doněckém letišti pozorovatelský post OBSE," prohlásil Porošenko. Vedení mise OBSE se o cestě pozorovatelů do Doněcku zatím nezmínilo. Tamní letiště, a rovněž východní předměstí azovského přístavu Mariupol, nicméně označilo za nejnebezpečnější místa donbaské fronty. 

Podle ukrajinských médií Porošenko požádal Renziho o pomoc v úsilí o osvobození ukrajinské letkyně Naděždy Savčenkové, která je v Moskvě vězněna pro údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů v povstalecké zóně na Donbasu. Ukrajinský prezident oznámil, že o její osvobození v osobním dopisu požádal ruského prezidenta Vladimira Putina.

Renzi ve středu v Kyjevě jednal o řešení krize v Donbasu a o pomoci ukrajinské ekonomice, která se podle expertů potýká s hrozbou bankrotu. Ve čtvrtek je italský premiér očekáván v Moskvě.

Související