"Je to pocit odcizení, který sám znám, který vede mladé Somálce ze západních do Somálska a k sebevražedným atentátům," říká dánský režisér Soeren Steen Jespersen. Je to sice podle něj banální, ale podle jeho zkušenosti s islamisty je to pravda. Důvěrně s nimi totiž seznámil během práce na fimlu Bojovníci ze severu, který zahájil v Praze tento týden filmový festival Jeden svět.

Hlavním hrdinou Jespersenova filmu je mladík somálského původu, který vyrostl v Kodani a na určitou dobu se přidal k radikálním islamistům. Prostřednictvím jeho zpovědi – mladíkovi není ve filmu vidět do tváře, má změněný hlas a je nazýván "stín" - sleduje život jedné islamistické buňky. A osudy jejích členů, z nichž někteří končí v Somálsku v řadách radikální islamistické organizace al-Šabáb někteří dokonce jako sebevražední atentátníci.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.