Policista v americkém státě Wisconsin zastřelil patrně neozbrojeného devatenáctiletého černošského teenagera. Stalo se tak podle agentury Reuters při zásahu v mladíkově bytě ve městě Madison. Na místě se sešla asi stovka demonstrantů protestujících proti údajné policejní brutalitě.

Šéf policie v Madisonu Mike Koval řekl, že policista přijel v pátek večer místního času řešit stížnosti na mladíka zahrnující údajné ublížení na zdraví. Policista prý přišel k bytu, kde se měl mladík nacházet. Když slyšel z bytu hluk, pronikl dovnitř a mladík ho napadl. Policista na mladíka vystřelil a způsobil mu smrtelné zranění.

Podle Kovala policista zřejmě vystřelil více než jednou. "Při počátečním ohledání místa činu jsme nezjistili, že by tam byla (teenagerova) pistole nebo podobná zbraň," upozornil rovněž policejní šéf.

Úřady nezveřejnily mladíkovu ani policistovu totožnost. Místní média však s odvoláním na rodinné příslušníky tvrdí, že zastřelený se jmenuje Tony Robinson. "Můj syn nikdy nebyl násilník. To, že zemřel takovýmto násilným způsobem, mi nejde na rozum," řekla televizní stanici WKOW jeho údajná matka Andrea Irwinová.

Američtí policisté v posledních měsících čelí tvrdé kritice za údajně nadměrné používání síly vůči Afroameričanům nebo mexickým přistěhovalcům. Sporné policejní akce vyvolaly i vlnu demonstrací. Desetitisíce lidí vyšly loni do ulic zvláště kvůli zastřelení několika neozbrojených černochů, porota však v žádném z případů policistu neobvinila.

Související