Vraždu ruského opozičního předáka Borise Němcova má podle všeho na svědomí zadržený čečenský občan Zaur Dadajev. Informovala o tom ruská agentura Interfax s odvoláním na nejmenované zdroje blízké vyšetřování případu, podle kterých to vyplývá z vyhodnocení forenzních důkazů. V Čečensku byly údajně v souvislosti s atentátem zadrženy další dvě osoby.

"Výsledky forenzních testů, které získaly vyšetřovací orgány, nás utvrzují v přesvědčení, že Dadajev byl tím, kdo zastřelil Němcova," uvedl tento zdroj. "Nicméně na sto procent si můžeme být jisti teprve tehdy, až bude nalezena vražedná zbraň," dodal.

Moskevský soud o víkendu uvalil vazbu na pět mužů podezřelých z podílu na vraždě Borise Němcova. Dadajev se podle ruské televize k účasti na vraždě přiznal, nikoli přímo v soudní síni, ale při výslechu před vyšetřovateli. S policií údajně spolupracuje velmi neochotně.

Podle pondělní zprávy moskevského rozhlasu zadržela v souvislosti s vraždou ruská policie na severovýchodě Čečenska další dvě osoby. Jsou to údajně Dadajevovi známí, jeden z nich je prý bratranec vysoce postaveného důstojníka čečenských bezpečnostních složek. Zadržení Čečenci podle moskevského rozhlasu udržovali kontakty s dalším spiklencem Beslanem Šabanovem, mužem, který v sobotu spáchal sebevraždu na útěku před policií.

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov v neděli prohlásil, že Dadajev je hluboce věřící muslim, kterého šokovaly karikatury proroka Mohameda ve francouzském satirickém magazínu Charlie Hebdo. Uvedl rovněž, že Dadajev byl v minulosti členem čečenské policie a že byl vyznamenán za statečnost. Ruští vyšetřovatelé již dříve hovořili o možnosti, že Němcova mohli zastřelit islamisti kvůli jeho obhajobě časopisu Charlie Hebdo. Kolegové zavražděného opozičního předáka ale islamistickou teorii odmítají.

Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen v pátek 27. února, když se svou přítelkyní kráčel po mostu v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Opozice z vraždy někdejšího reformního vicepremiéra obviňuje současné nejvyšší ruské vedení včetně prezidenta Vladimira Putina.

Němcov dlouhodobě Kreml kritizoval, v poslední době mu mimo jiné vytýkal přístup k ukrajinské krizi a pod názvem Putin a válka údajně připravoval knihu shrnující důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východní Ukrajině na straně proruských separatistů.

Související