Čadská a nigerská armáda v neděli zahájily rozsáhlou pozemní i vzdušnou ofenzivu proti pozicím islamistů ze skupiny Boko Haram v severonigerijském státě Borno. Informují o tom světové tiskové agentury. Vojáci prý vnikli do Nigérie ze sousedního Nigeru a otevřeli dvě fronty.

"Od dnešních 08:30 SEČ jsme viděli, jak nigerské a čadské jednotky směřují k hranici s Nigérií. Asi 30 minut nato jsme slyšeli hlasitou palbu, především z těžkých zbraní," řekl agentuře AFP jeden z novinářů z nigerského města Diffa. Detonace byly pak podle něj stále méně slyšitelné, což je prý neklamné znamení, že vojáci postupují do nitra Nigérie.

Tisíce nigerských a čadských vojáků jsou již rozmístěny kolem Diffy, na kterou radikálové z Boko Haram často útočí. Regionální ofenzivu proti Boko Haram podnikly už v lednu kromě Nigeru též Čad a Kamerun, jejichž území extremisté také ohrožují. Podle agentury AFP se jim podařilo dobýt několik důležitých pozic Boko Haram na severu Nigérie.

V sobotu slíbili extremisté věrnost Islámskému státu (IS), který obsadil rozsáhlá území v Iráku a Sýrii.

Boko Haram se na severu Nigérie snaží vytvořit vlastní stát s přísnými islámskými pravidly, podobně jako to dělá IS v Sýrii a v Iráku. Při útocích islamistů za posledních šest let zahynulo v Nigérii asi 13 tisíc lidí. Jejich násilí už vážně ohrožuje i politickou stabilitu této africké země.

Související