Před dvěma lety zažil prezident Miloš Zeman na sjezdu sociálních demokratů triumfální úspěch. Vystupoval tehdy jako čestný předseda konkurenčních zemanovců, ale stejně si od oranžových delegátů vysloužil nadšený potlesk vestoje. Koncem týdne šanci vemlouvat se do přízně sociálních demokratů nedostane.

Z prezidentových slov je přitom zřejmé, že by k členům nejsilnější vládní strany promluvil rád. Jenomže nemůže, šéf ČSSD Bohuslav Sobotka mu žádnou pozvánku neposlal.

"Respektuji přání pana předsedy Sobotky, i když jsem byl původně samozřejmě připraven na sjezd přijet," říká Miloš Zeman v korespondenčním rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pátek a sobotu, kdy se ČSSD sejde v pražském Kongresovém centru, aby si zvolila své vedení, stráví odpočinkem v Lánech. Právě tam, kam za ním předloni těsně po parlamentních volbách zavítala pětice sociálnědemokratických politiků, a paradoxně tak zavinila pokles Zemanova vlivu na jeho bývalou stranu.

Nesplněné ambice

Zeman už měl i předpřipravený proslov, v němž chtěl sociální demokraty upozornit, jak rychle a snadno mohou přijít o voliče. "Je velice obtížné dosáhnout zvýšení volebních výsledků ze sedmi na dvaatřicet procent během pěti let, ale je velmi snadné tuto pozici ztrácet, pokud sociální demokracie nedokáže včas zanalyzovat svoje chyby," vzkázal na dálku.

Před dvěma lety by ještě bylo nemyslitelné, aby Sobotka Zemana na sjezd nepozval. Kolem tehdejšího prvního místopředsedy Michala Haška se utužovala silná vnitrostranická opozice s nadstandardně přátelskými vazbami na prezidenta. Kdo je mezi vyvolenými, bylo v ostravském Gongu zřejmé i podle toho, kdo si vysloužil prezidentský polibek a objetí. Sobotka to nebyl.

Situace se změnila kolem předloňských voleb do sněmovny, kdy haškovská skupina ještě před volbami málem odstřelila předsedu, když zpochybnila, že by byl kandidátem ČSSD na premiéra.

Těsně po volbách se potom pětice Sobotkových odpůrců pokusila v Lánech se Zemanem tajně vyjednat podporu pro Haška v roli předsedy vlády. Plán ale zkrachoval po prozrazení schůzky: jeden z jejích účastníků, dnešní ministr vnitra Milan Chovanec, se postavil za Sobotku a zbylí lánští "výletníci" přišli o funkce.

ČSSD poté potřebovala prokázat, že je jednotná, aby svoje voliče neodháněla k hnutí Andreje Babiše. Potřebuje to také teď, a tak si Sobotka může ve zprávě pro delegáty dovolit zmínit, že Zeman ČSSD cíleně již více než deset let poškozuje: nejdřív účelovým založením Strany práv občanů a pak povzbuzováním Haškových politických ambicí.

Podle šéfa sociálních demokratů se Zeman straně mstí od chvíle, kdy mu v roce 2003 překazila cestu na Hrad.

"Bohuslav Sobotka byl tehdy jedním ze sedmadvaceti poslanců, kteří hlasovali proti mé prezidentské kandidatuře. V rozporu se stranickým referendem a usnesením ústředního výkonného výboru. Chápu to jako pokus po deseti letech omluvit, mírně řečeno, stranickou nedisciplinovanost," říká k premiérově výtce Zeman.

Faktem je, že po fiasku lánské skupinky zůstalo velmi málo lidí, kteří by pro Zemana mohli v ČSSD být pátou kolonou. Buď nemají chuť, nebo potřebnou moc. Poslední výspou, s níž Zeman udržuje vřelé vztahy, jsou sociálnědemokratičtí hejtmani, kteří zatím ovládají deset krajů ze čtrnácti a v jejichž čele stojí Michal Hašek. Spanilými jízdami do krajů ostatně Zeman pravidelně utužuje svoji popularitu.

Chválou hejtmanů se Zeman zaobíral ve dva roky starém projevu v Ostravě, a kdyby dostal letos příležitost, vrátil by se k ní. "Sociální demokracie neumí docenit své hejtmany. Už na minulém sjezdu strany jsem ji, žel marně, vyzýval, aby se o své hejtmany opřela," uvádí prezident.

Nového spojence může hlava státu hledat v Andreji Babišovi, kterého považuje za mnohem výraznějšího politika než úřadujícího předsedu.

Kdyby padla vláda, sáhl by právě po Babišovi: "Bývá zvykem dát šanci druhému na pásce."