Slovenský stát bude žádat o odškodnění společnost Slovenské elektrárne v souvislosti s jejím pronájmem vodní elektrárny Gabčíkovo. Majoritní podíl stejně jako manažerskou kontrolu ve slovenské energetice drží italský elektrárenský koncern Enel.

Italové si podle premiéra Roberta Fica přes Slovenské elektrárne z pronajatého vodního díla vybírali 35 až 40 milionů eur (zhruba miliardu korun) ročně. Slovensko teď bude žádat o vrácení těchto plateb, a to až za osm let zpátky. Fico také uvedl, že stát přebírá nad elektrárnou kontrolu.

V článku se dále dozvíte

  • Slovenský premiér Robert Fico oznámil, že stát převezme kontrolu nad tamní největší vodní elektrárnu Gabčikovo.
  • Slovenské elektrárne, vlastněné ze dvou třetin italskou skupinou Enel, prý získávaly z elektrárny 35 až 40 milionů eur ročně.
  • Stát bude chtít tyto peníze vrátit zpětně za osm let.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru