Ve věku 59 let zemřel Sam Simon, spolutvůrce dlouholetého animovaného televizního seriálu Simpsonovi, který vysílá americký kanál Fox. Média o tom v pondělí informoval jeho agent. Simon se na seriálu podílel společně s Mattem Groeningem a James Brooksem.

Simon za spolupráci na scénářích a režírování vyhrál devět cen Emmy. Animovaný seriál Simpsonovi měl premiéru v roce 1989.

"Byl to velký muž, dlužím mu všechno," napsal na svůj Twitter výkonný producent seriálu Al Jean.

Samu Simonovi v roce 2012 lékaři diagnostikovali rakovinu tlustého střeva, dávali mu šest měsíců života. Podle agentury Reuters se poté rozhodl rozdat svůj majetek v hodnotě až 100 milionu dolarů (asi 2,5 miliardy korun).

"Chci pomáhat zvířatům," řekl v srpnu agentuře Reuters. "Pokud se ptáte, jestli se mi to vyplatí, tak jsou to moje peníze a použiji je jak sám uznám za vhodné. Na konci života jsem si vybral drahý koníček," vyjádřil se. Simon již v roce 2002 založil nadaci pro záchranu zvířat a pomáhal financovat fondy pro děti.

Komiksům se věnoval již během studií na Stanfordské univerzitě, v roce 1988 se přidal k Jamesu Brooksovi a Mattu Groeningovi a společně vytvořili seriál Simpsonovi.

Po dokončení čtvrté série se Simon rozhodl tuto práci opustit a dostával část z výdělků seriálu. Nadále je ale uváděn jako jeden z výkonných producentů v titulcích seriálu.

Animovaný seriál Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným podobným seriálem v historii americké televize. V současnosti show dosáhla počtu 25 sérií a v roce 2012 byla odvysílána 500. epizoda.

Poprvé se Simpsonovi na obrazovkách objevili v roce 1987, ale pouze jako krátký skeč. Pravidelně se jako seriál vysílají od roku 1989.

Související