Německý Siemens loni posílil na trhu s větrnými turbínami a měl největší podíl na globálním trhu s nově instalovanými turbínami připojenými do sítě. Vyplývá to ze zprávy agentury MAKE Consulting. Rozdíly v podílu na trhu mezi třemi největšími firmami, Siemens, General Electric a Vestas, jsou však malé.

Podle MAKE se podíl tří největších firem pohyboval v rozmezí od 10,8 do 10,1 procenta. To ukazuje, že na trhu panuje silná konkurence.

Podíl dánské firmy Vestas se loni snížil. Naopak podíl americké GE silně rostl, a ta tak vyskočila na druhou příčku z páté v roce 2013. Důvodem byla skutečnost, že firma v roce 2013 instalovala množství turbín, do provozu však byly uvedeny až v roce 2014.

Siemens rapidně expanduje v dodávkách větrných turbín pro elektrárny na moři. Loni měl na celkovém počtu nově instalovaných turbín na moři podíl 76 procent, v Evropě až 88 procent.

MAKE však rovněž upozornila, že žádný z těchto tří největších výrobců nemá významné postavení v Číně, která je jedním z největších trhů pro větrné elektrárny. Na čínském trhu mají dominantní postavení domácí výrobci jako Goldwind, United Power a Ming Yang, napsala agentura Reuters.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru