Polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna v úterý kritizoval nedávný rekordní kontrakt na prodej švýcarských maskovacích sítí Rusku v hodnotě 91 milionů švýcarských franků (asi 2,3 miliardy korun). "Je to odsouzeníhodné," řekl Schetyna rádiu Zet. O prodeji v pondělí psala švýcarská média a potvrdila ho i tamní vláda. Kontrakt byl však podle vládního mluvčího uzavřen ještě předtím, než se Švýcarsko přidalo k protiruským sankcím.

Maskovací sítě jsou vyrobeny z látky, která chrání proti odhalení infračervenými kamerami a radary. Podobné dodávky podle Schetyny "usnadňují ruským silám jejich agresivní akce". Polsko patří v rámci EU k nejbližším spojencům Ukrajiny a zároveň k nejtvrdším kritikům vojenských aktivit Ruska na ukrajinském území.

Švýcarský tisk podle agentury AFP kritizoval fakt, že se prodej uskutečnil i přes sankce EU proti Rusku. Tamní vláda ale prostřednictvím mluvčího uvedla, že kontrakt schválila, neboť byl uzavřen ještě předtím, než se nečlenské Švýcarsko k sankcím přidalo.

Snahy Ruska modernizovat armádu označil v úterý za vážný důvod k obavám britský ministr zahraničí Philip Hammond. Rusko je podle něj dokonce největší hrozbou pro Británii. Tamní tajné služby se proto snaží o Rusku získat co nejvíce informací, uvedl Hammond v Londýně.

Západ se podle něj po rozpadu Sovětského svazu snažil vtáhnout Rusko do mezinárodního právního systému udržujícího mír mezi národy. Po nástupu prezidenta Vladimira Putina ale byly tyto snahy zmařeny a současný ruský vůdce se podle Hammonda snaží tento systém zvrátit. "Pro každého, komu je nad 50 let, je toto už známá písnička - agresivní chování Ruska neúprosně připomíná, že může pro naši bezpečnost představovat největší hrozbu," řekl Hammond, citovaný agenturou Reuters.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v úterý řekl, že řešení krize na východě Ukrajiny je podle něj ještě daleko. Současný stav po mírové dohodě z Minsku je prý jen prvním krokem pro uklidnění situace. Ukrajina bude potřebovat rozsáhlou hospodářskou pomoc, připomněl Steinmeier během návštěvy Sofie. "Musím znovu zdůraznit finanční závazky (Západu) vůči Ukrajině, vzhledem k její vážné ekonomické situaci," uvedl Steinmeier podle Reuters.

Související