Moderátor motoristického pořadu Top Gear britské televizní stanice BBC Jeremy Clarkson byl dočasně zbaven funkce.

"Top Gear se v neděli nebude vysílat," oznámila BBC.

Clarkson údajně dostal "poslední varování" loni v květnu, když v pořadu použil rasistický výraz. BBC ho tehdy prý upozornila, že za jakoukoli podobnou poznámku ho příště čeká výpověď.

Čeho se týkaly Clarksonovy současné neshody s producentem, BBC zatím neupřesnila. Dodala ovšem, že Clarkson nesmí vysílat "až do vyšetření incidentu".

Chris Goffey, který býval jedním z dalších moderátorů Top Gear, uvedl pro stanici BBC Radio 5, že diskuse o pořadu byly často velmi vášnivé.

"Netuším, co se nyní stalo. Ale ve chvíli, kdy se někdo postaví silné osobnosti, která chce, aby bylo všechno podle ní, zákonitě musí dojít k hádkám," řekl Goffey.

Jen chvíli poté, co BBC oznámila své rozhodnutí populárního moderátora suspendovat, se na sociální síti Twitter objevil hashtag #BringBackClarkson, Clarksonovi fanoušci vytvořili také on-line petici na jeho podporu.

Pořad Top Gear se zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako nejsledovanější televizní show zaměřená na fakta.

Jeremy Clarkson ji moderoval od roku 2002 a byl nejlépe placeným zaměstnancem BBC. Byl ale nechvalně proslulý také svými kontroverzními výroky.

Na podzim například vyhostily štáb pořadu argentinské úřady poté, co zjistily, že jedno z vozidel, které filmaři používali, mělo poznávací značku H982 FLK připomínající válku o Falklandské ostrovy mezi Argentinou a Británií v roce 1982.

Protesty v Indii vyvolal díl, v němž si Jeremy Clarkson přidělal do kufru vozu toaletu, jindy se BBC musela omluvit Mexiku za poznámky, jimiž moderátoři naznačovali, že Mexičané jsou "líní a buranští".

Související