Radikálové z organizace Islámský stát na internetu zveřejnili video, na němž je údajně zachycena vražda dalšího rukojmí. Devatenáctiletého Araba Muhammada Musaláma, který podle IS pracoval pro izraelskou tajnou službu Mossad, na záznamu zdánlivě zastřelí malý chlapec. Pravost nahrávky zatím nebyla potvrzena.

Na videu trvajícím třináct minut se Musalám, izraelský Arab původem z východního Jeruzaléma, nejdříve přiznává ke spolupráci s Mossadem. Přiměli ho k ní prý jeho otec a starší bratr. Popisuje také svůj údajný nábor a trénink. Později je na záznamu zachycen starší, francouzsky hovořící muž a malý chlapec, kterého muž označuje za "lvíče chalífátu". Před nimi v oranžovém oděvu klečí Musalám.

"Židé, Alláh nás obdaroval možností zabíjet vaše bratry na francouzské půdě," uvádí na nahrávce muž zřejmě v narážce na útok na židovské lahůdkářství v Paříži, při němž v lednu zahynuli čtyři lidé. Muž rovněž varuje, že bojovníci IS brzy "osvobodí Jeruzalém".

Chlapec následně předstoupí před Musaláma a střelí ho do hlavy a arabsky volá "Alláh je velký!".

Nahrávka se objevila na oficiálních účtech IS na sociálních sítích. Provedením se podobá dřívějším videím s vraždami rukojmích. Izraelské úřady údajně o existenci nejnovějšího videa vědí, nemohou prý ale zatím poskytnout žádné informace o jeho pravosti.

V únoru uvedl Musalámův otec Saíd, že jeho syn zmizel v Turecku, kam odcestoval jako turista. Později ale rodina přiznala, že Muhammad odešel přes Turecko do Sýrie s cílem připojit se k IS. Mladík prý však záhy kontaktoval rodinu z bašty islamistů ve východosyrském městě Rakka a sdělil jí, že by se chtěl vrátit zpět domů. "Řekl mi, 'Tati, mám tady toho dost, válčí se tu a já chci zpátky domů'," uvedl Saíd Musalám.

Před měsícem pak prý rodině zavolal neznámý člověk, podle kterého se pokusil jejich syn o útěk, IS ho ale zadržel na turecké hranici a uvrhl do vězení. Podle rodiny je tak pravou příčinou Muhammadovi smrti strach islamistů, že by ho po návratu do Izraele místní tajné služby donutily vyzradit tajné informace o jejich organizaci.

Izrael od počátku Musalámova zmizení tvrdil, že odešel do Sýrie ve snaze připojit se k bojovníkům IS. Popřel také, že by mladík spolupracoval s kteroukoli izraelskou tajnou službou.

Už v polovině ledna zveřejnili radikálové video, na němž malý chlapec zastřelil dva údajné ruské agenty, které do Sýrie prý vyslala Federální bezpečnostní služba (FSB).

Kati byli zřejmě Francouzi

Muž a chlapec, kteří se objevili na nejnovějším videu Islámského státu jsou s největší pravděpodobností francouzské národnosti. Podle francouzských médií je dospělý na nahrávce zřejmě nevlastním bratrem mladého Francouze Mohameda Meraha, který ve jménu islámské teroristické sítě Al-Káida v březnu 2012 zavraždil na jihu Francie sedm lidí a nakonec byl zastřelen zásahovou jednotkou.

Francouzské úřady zatím tuto tezi ověřují, ale podle redaktora rozhlasové stanice RFI Davida Thomsona, který se na islámské radikály specializuje, je to prakticky jisté. Jde prý o Sabriho Essida, který svého času zařizoval Merahův pohřeb.

Od té doby se choval nenápadně, i když byl v hledáčku francouzské policie kvůli výrazné aktivitě mezi islamisty z oblasti jihofrancouzského města Toulouse a před rokem se mu podle všeho podařilo uprchnout do Sýrie, uvedl server francouzského listu Le Parisien.

Essid měl již dávno předtím konflikty s úřady. V roce 2006 byl zatčen v Sýrii a vydán do Francie, kde byl odsouzen k čtyřem letům vězení na tvrdo za organizování náboru lidí pro boje po boku islamistů Al-Káidy v Iráku.

Související