Hlavní podezřelý z vraždy ruského opozičního předáka Borise Němcova Zaur Dadajev byl k přiznání zřejmě donucen mučením. Řekl to ve středu člen kremelské konzultativní rady pro lidská práva Andrej Babuškin. Ruští vyšetřovatelé zatím tvrdí, že vražda byla podle všeho osobní mstou dvou Čečenců, Dadajeva a Beslana Šavanova, a ne zločinem na objednávku. Smrt kritika prezidenta Vladimira Putina ovšem od počátku vyvolala v opozičních kruzích přesvědčení, že je za ni odpovědný Kreml.

"Jsou důvody věřit, že se Zaur Dadajev přiznal v důsledku mučení," prohlásil dnes Babuškin. Dodal, že Čečence navštívil v úterý v cele a viděl na jeho těle "četná zranění".

"Nemůžeme sice prohlásit, že byl mučen... ale na jeho těle jsme našli četná zranění," sdělil člen prezidentské rady pro lidská práva. Upřesnil, že šlo zejména o odřeniny od pout na nohách a na rukou a o zranění na prstech nohou.

Zhruba třicetiletý bývalý člen speciálních sil čečenské policie Dadajev podle Babuškina mimo jiné líčil, že byl po svém zatčení dva dny držen v poutech a s pytlem přes hlavu.

Dadajev rovněž uvedl, že ho policie zadržela, když byl s přítelem v Ingušsku. "Řekli mi, abych se přiznal a oni mě pak propustí. Souhlasil jsem, protože jsem si myslel, že se tím zachráním," dodal.

Špatné zacházení či mučení ve vězeních nebo při zatčeních nebo při výsleších jsou podle svědectví řady postižených v Rusku zřejmě běžnou praxí.

V úterý list Moskovskij komsomolec napsal, že podezřelý přiznání zase odvolal. "Celou dobu na mě křičeli, že jsem zabil Němcova. Odpovídal jsem, že ne," řekl zpravodaji deníku, který se prý do vazební věznice dostal jako člen občanské kontrolní komise.

Další podezřelý, Šavanov, spáchal sebevraždu, když minulý víkend v čečenské metropoli Grozném prchal před policií.

Mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov ve středu označil za absurdní úterní informaci, která se objevila v médiích, podle níž existuje nějaký černý seznam opozičních aktivistů a novinářů, kteří mají zemřít. Kromě Němcova v něm údajně figurují bývalý oligarcha Michail Chodorkovskij, přední opoziční novinář Alexej Venědiktov a televizní moderátorka Ksenija Sobčaková.

O tomto seznamu měli vyšetřovatelé Putina informovat už minulý týden, když ho seznamovali s průběhem vyšetřování Němcovovy vraždy. Údajně mu také sdělili jméno skutečného organizátora zločinu. Opoziční list Novaja Gazeta v úterý napsal, že jde o jistého majora Ruslana, který býval stejně jako Dadajev příslušníkem zvláštní čečenské jednotky.

Související