Více než 500 radikálů z nigerijských islamistických milic Boko Haram prý na svém území od počátku února zabily nigerské ozbrojené síly. S odvoláním na policejního mluvčího Adiliho Toroa o tom informovala agentura AP. Ve snaze podpořit Nigérii v boji proti Boko Haram chce svou subsaharskou misi posílit Francie.

Niger sousedí s neklidným nigerijským státem Borno, který je baštou radikálů z Boko Haram. Do boje proti nim se Niger aktivně zapojil v únoru, když islamisté na počátku měsíce vůbec poprvé zaútočili přímo na jeho území. Následovalo několik sebevražedných útoků, především v oblasti města Diffa. Do letošního února trpěl z nigerijských sousedů útoky radikálů jen Kamerun.

V neděli pak vojáci Nigeru a sousedního Čadu vstoupili ze severu přímo na nigerijské území a zahájili tam ofenzivu dojednanou v rámci mezinárodní mise. Na té se kromě nich a samotné Nigérie podílí rovněž Kamerun a Benin. Proti radikálům bude pod záštitou Africké unie bojovat celkem téměř 9000 vojáků.

Kromě 513 zabitých radikálů Niger údajně od 8. února dalších asi 200 členů Boko Haram zadržel. Sám přišel prý o 24 policistů a vojáků, 38 členů jeho ozbrojených složek bylo údajně zraněno. Vzhledem ke špatné dostupnosti oblasti na severu Nigérie je ale nemožné údaje nigerské vlády nezávisle ověřit.

Pomoc Nigérii v boji s Boko Haram ve středu oznámila také Francie. "Mírně zvýšíme počet členů mise Barkhane, abychom získali možnost podpořit řešení napětí v okolí Čadského jezera," řekl francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Operaci Barkhane spustila Francie loni v srpnu za účelem boje proti radikálním islamistům napojeným na teroristickou organizace al-Káida v subsaharské Africe. Na území ohraničeném Mauritánií na západě a Čadem na východě v ní působí kolem 3000 mužů.

Související