BBC stáhla dvě ze tří zbývajících epizod běžící řady populární motoristické show Top Gear. Důvodem je incident moderátora Jeremyho Clarksona z minulého týdne, kdy údajně při natáčení udeřil člena produkčního týmu pořadu. Clarksonův kolega James May potvrdil, že Clarkson se šarvátky skutečně účastnil. Televizní hvězda měla na člena týmu Oisina Tymona zaútočit kvůli tomu, že na natáčení chybělo teplé jídlo.

Televizní stanice, které koupily práva k oblíbené motoristické show Top Gear, mají podle britského deníku Guardian díky dočasnému vyhazovu hvězdy pořadu nárok na odškodné. 

Oblíbený televizní moderátor na celý incident reagoval s humorem: "Vyhodili mě nebo ne? Zrovna se chystám na pracák." Dodal, že "alespoň stihne zápas fotbalového klubu Chelsea."

BBC chce dle všeho spor co nejdřív vyžehlit. Při setkání, na které dorazí i Clarksonův právník, bude nejspíš přítomen i šéf BBC Tony Hall a televizní ředitel Dany Cohen.

Hall potvrdil, že se osobně podílí na šetření Clarksonova kontroverzního incidentu. Disciplinárnímu řízení předsedá Ken MacQuarie, který v minulosti vyšetřoval i skandální vysílání pořadu Newsight, ve kterém byl moderátor Lord McAlpine křivě nařčen z účasti na případu zneužívání dětí v severním Walesu.

Nesnesitelně populární Clarkson

Top Gear je s pěti miliony diváků týdně nejsledovanější show stanice BBC 2. Petici za znovuzařazení Clarksona do vysílání podepsalo už více než 620 tisíc fanoušků pořadu. Moderátorská celebrita má navíc zastánce v nejvyšších patrech britské společnosti.

Někdejší ministryně kultury a současná konzervativní poslankyně Maria Millerová ve středu automobilistovi veřejně vyjádřila podporu. "BBC by měla se svými talenty zacházet lépe," řekla. Clarkson je podle ní "legenda nejen v Británii, ale po celém světě". Dodala však, že lidé jako on si "musí uvědomit, že jsou pro mladé vzorem".

"Moje 13letá dcera je jedna s největších fanynek a bude hořce zklamána, že v neděli show neuvidí, ale myslím si, že si zároveň uvědomuje závažnost jeho údajného chování," uzavřela někdejší ministryně. Podporu Clarksonovi vyjádřil dokonce i britský premiér David Cameron.

I kdyby se Clarkson rozhodl BBC opustit, nouzi o práci mít rozhodně nebude. O Britův talent projevily už v minulosti zájem konkurenční stanice ITV a Channel 4. Show Top Gear ročně vydělá 50 milionů liber (asi 1,9 miliardy korun). Na případném odchodu Clarksona nemá kromě konkurence, která se ho léta snaží přetáhnout na svoji stranu, nikdo zájem.

Clarkson se pod palbou kritiky ze strany diváků i televize nevyskytl poprvé. Takzvané poslední varování dostal loni v květnu, když ve svém pořadu zamumlal rasistický výraz. V Mexiku naopak nechvalně proslul náznaky o tom, že Mexičané jsou "líní a buranští".

Související