Čína staví svou druhou letadlovou loď, potvrdila novinářům vysoká důstojnice čínské armády. Jde o zatím nejkonkrétnější potvrzení domněnek, že se Peking snaží posílit své námořnictvo. 

 

Svou první letadlovou loď Liao-ning zařadila Čína do aktivní služby v září 2012. Toto 300 metrů dlouhé plavidlo vzniklo úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, již Peking koupil v roce 1998 od Ukrajiny bez motorů, navigace a zbrojního vybavení. Tehdy šlo o významný milník sílící vojenské kapacity země.

Provádíme nezbytnou výstavbu, hájí čínský ministr aktivity na sporném území - čtěte ZDE

Od té doby se sporadicky objevovala "potvrzení" od vojenských i vládních činitelů, že Čína staví vlastní letadlovou loď. Taková tvrzení ale byla často velmi rychle odstraněna z médií a internetu.

V březnu například informovala americká CNN o zadržení dvou Číňanů za prodej citlivých vojenských materiálů zahraničním špionům. Mezi nimi byly i stovky fotografií první letadlové lodě. Muži byli odsouzeni k šesti až osmi letům vězení.

Páteční informace od důstojnice Liang Fang následovala poté, co Čína minulý týden zveřejnila další dvouciferné navýšení vojenského rozpočtu pro letošní rok. To znepokojuje především čínské sousedy, kteří mají s Pekingem řadu územních sporů.

Liang konstatovala, že Čína "získala spoustu zkušeností" při úpravách první lodě Liao-ning a že nyní učinila další krok. "Důvodem, proč jsme první letadlovou loď dovezli, bylo, abychom získali schopnosti vybudovat vlastní takové plavidlo v budoucnosti," prohlásila Liang. "A, jak už některá média odhalila, to jsme také nyní udělali - stavíme druhou letadlovou loď," dodala.

Rozhovor s důstojnicí se uskutečnil ve středu na okraj probíhajícího plenárního zasedání čínského parlamentu. Liang v interview potvrdila dřívější spekulace o budování nové čínské letadlové lodě.

Minulý měsíc kupříkladu úřady východočínské provincie Ťiang-su oznámily, že místní firma získala kontrakt na dodávku kabeláže "pro druhou čínskou letadlovou loď".

Tato zpráva přišla rok poté, co Wang Min, tajemník komunistické strany v provincii Liao-ning, kde kotví první čínská letadlová loď, prozradil, že Čína již pracuje na druhém letadlovém plavidle. Wang uvedl, že stavba v loděnicích přístavního města Ta-lien v provincii Liao-ning potrvá šest let a že Čína bude mít nakonec tato plavidla čtyři.

Související