Švédská prokuratura ve čtvrtek nabídla, že zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange vyslechne v Londýně, kde se Assange ukrývá na ekvádorské ambasádě. Assangeův právník tuto nabídku přivítal a ujistil, že ji jeho klient přijme, informovala agentura AFP. Švédsko Assange stíhá pro podezření ze sexuálního zneužití dvou žen. Podle agentury AP by zmíněný návrh mohl po téměř pěti letech znamenat průlom v tomto ostře sledovaném případu.

"Prokurátorka Marianne Nyová poslala žádost advokátům Juliana Assange, aby zjistila, zda by (jejich klient) souhlasil s tím, že by byl vyslechnut v Londýně a že by tam odevzdal vzorek DNA," uvedla prokuratura s tím, že Nyová sama je ochotna do britské metropole za tímto účelem odcestovat. 

Výslech v Londýně již dříve navrhoval sám Assange, švédští prokurátoři ale doposud toto řešení odmítali. Nyová vysvětlila změnu postoje tím, že některé zločiny, z nichž je Assange podezřelý, dosáhnou v srpnu promlčecí lhůty.

"Vždy jsem byla přesvědčena, že uskutečnění výslechu na ekvádorské ambasádě v Londýně by snížilo kvalitu výslechu a že je zapotřebí, aby byl (Assange) přítomen ve Švédsku, pokud se zde má konat v budoucnu nějaký soud," konstatovala Nyová v prohlášení. "Teď je však rozhodující čas. Proto považuji za nutné přijmout takovéto ústupky ve vyšetřování a také podstoupit riziko, že tento výslech neposune případ kupředu," dodala.

Jeden z Assangeových obhájců Per Samuelson nabídku výslechu na ekvádorské ambasádě v Londýně uvítal a ubezpečil, že ji jeho klient přijme. "Toto jsme požadovali více než čtyři roky. Julian Assange chce být vyslechnut, aby mohl být očištěn. Takže to samozřejmě vítáme a považujeme to za velké vítězství," řekl.

Samuelson nicméně poznamenal, že procedura může zabrat delší čas. Výslech musí povolit Británie a Ekvádor, na jehož ambasádě Assange od června 2012 žije, a bude potřeba i řada dalších formálních dokumentů, připomněl. 

Australský novinář a aktivista Assange nebyl ve Švédsku oficiálně obviněn z žádného zločinu, kvůli podezření ze sexuálního zneužití dvou žen při návštěvě Švédska v roce 2010 ale vydalo Švédsko na Assange mezinárodní zatykač. Assange obvinění odmítá a tvrdí, že jde jen o záminku, aby mohl být vydán do Spojených států. Americké úřady chtějí Assange postavit před soud kvůli obvinění, že na internetu zveřejnil statisíce utajených amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat. Velký rozruch způsobil ve světě v roce 2010, kdy na webu zpřístupnil americké dokumenty, jež získal od amerického vojáka Bradleyho Manninga. Manning, který později projevil přání žít jako žena a nyní se jmenuje Chelsea Manningová, byl v USA loni odsouzen k 35 letům vězení.

Související